mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wentylowane lampy Mercedesa

Wentylowane lampy Mercedesa

W najnowszej generacji modeli Klasy C, producent samochodów ze Stuttgartu wprowadził dwa innowacyjne rozwiązania w kwestii aerodynamiki. Jednym z nich są wentylowane lampy tylne, które mają zastąpić dotychczasowe spojlery na klapie bagażnika.

Wentylowane lampy Mercedesa

Drugie urządzenie odpowiedzialne jest za utrzymywanie widoczności na tylnej szybie podczas silnych opadów deszczu. Specjaliści z Sindelfingen opracowali specjalne kanały odpływowe wykonane z podwójnej gumy, które zbierają wodę deszczową, a następnie rozprowadzają ją na boki wykorzystując strumień powietrza powstający za poruszającym się szybko pojazdem.

Nowy Mercedes Klasy C posiada współczynnik aerodynamiki (Cd) na poziomie 0,27, co sprawia, że jest on jednym z najbardziej opływowych samochodów w swoim segmencie. Stało się to możliwe, dzięki szerokiej liczbie inteligentnie zaprojektowanych detali, które efektywnie zmniejszały opory powietrza i co za tym idzie, konsumpcję paliwa. Właśnie jednym z takich rozwiązań są tylne lampy wyposażone w małe szczeliny. Zastępują one efektywnie konwencjonalne spojlery i nie wymagają zmian w atrakcyjnym wyglądzie tyłu samochodu. Kiedy nowa Klasa C porusza się po drodze, powietrze jest zasysane z podwozia i wydalane na zewnątrz poprzez specjalnie skonstruowane szczeliny w lampach. Dzięki temu specjaliści od aerodynamiki są w stanie wywrzeć wpływ na rozproszony strumień powietrza i  skierować go w konkretną stronę. W ten sposób wpływa to pozytywnie na komfort jazdy samochodem, a także zmniejsza turbulencje przy dużych prędkościach.

Czytaj także:

Wino Klasy E (2007-01-26)

Bezpieczeństwo w nowym wymiarze (2007-01-05)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes

Podobne wiadomości:

Bezpieczeństwo w nowym wymiarze

Bezpieczeństwo w nowym wymiarze

Technika 2007-01-05

Komentuj:

~Podpis: 2007-02-12

Jak się będzie czyścić te kanały powietrzne? Pomysł super, tylko jak to się sprawdzi w rzeczywistości? Kanały pozatykane błotem, liśćmi, bez dostępu żeby to wymyć.... Kto ma samochód z dużym intercoolerem wie jak ładnie z zewnątrz zakleja się brudem, ale tu wystarczy Kärcher i jest czysto, a co z takimi kanałami? Co do pomysłu oczywszczania szyby to było to już w 80 latach, choć pewnie nie ma co porównywać. Dla mnie pomysł super ale i tak wolę wycieraczkę ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.