mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wiatr we włosach? Najpierw serwis!

Wiatr we włosach? Najpierw serwis!

Choć pogoda za oknami może sugerować coś innego, to w kalendarzu doczekaliśmy się już astronomicznej wiosny. To dobry moment przed właściwym sezonem na sprawdzenie kondycji kabrioletów i ewentualny serwis podzespołów odpowiedzialnych za składanie i rozkładanie dachu.

Wiatr we włosach? Najpierw serwis!
Kabriolety z racji swojej konstrukcji, obojętnie czy wyposażone zostały w materiałowe poszycie czy twardy, stalowy dach wymagają szczególnej uwagi po okresie jesienno-zimowym. Przetarcia materiału, zabrudzenia, uszkodzone listwy gumowe czy wreszcie zardzewiałe elementy mechaniczne składania dachu to typowe ubytki charakterystyczne dla tej grupy aut. Jak przygotować zatem Cabrio do sezonu letniego? O to kilka podstawowych porad.

Kierowcy, którzy z dobrodziejstw kabrioletów korzystają sporadycznie muszą w szczególności zwrócić uwagę na stan poszycia dachu. Intensywnej pielęgnacji wymagają modele z dachem wykonanym z materiału. W przypadku takich konstrukcji nie polecane jest czyszczenie tych powierzchni tradycyjnymi metodami - a więc środkami chemicznymi, czy co gorsza poprzez wjazd na myjnię samochodową. Co ważne należy unikać również myjni ręcznych z pistoletami czyszczącymi pod wysokim ciśnieniem. W każdym z wymienionych przypadków istnieje w pierwszej kolejności ryzyko uszkodzenia poszycia, impragnacji, a także osłabienia całej konstrukcji dachu.

Według zaleceń firm specjalizujących się w czyszczeniu kabrioletów, mycie powierzchni materiałowych czy winylowych powinno odbywać się ręcznie, zaczynając od spłukania dachu letnią wodą. Kolejną czynnością jest "wyszorowanie" mytej powłoki.

Na rynku istnieje wiele produktów ze specjalnym przeznaczeniem do mycia poszycia dachowego w kabrioletach. Z reguły w skład takiego zestawu (cena ok. 150-200 PLN) wchodzi szampon, emulsja nabłyszczająca i krem do impregmentacji. Co droższe zawierają także środek do usuwania żywicy drzewnej, która skutecznie potrafi niszczyć powierzchnie materiałowe. W usuwaniu zabrudzeń sprawdzają się jednak także tańsze i ogólnie dostępne metody - gąbka, woda z szarym mydłem, czy alternatywnie stosowana mikstura płynu do naczyń (sugerowane proporcje to 2 łyżki stołowe płyny do naczyń na 1o litrów wody).

Do usunięcia mocniejszych zabrudzeń można z kolei użyć szczotki. Uwaga jest tutaj w zasadzie jedna - szczotka musi posiadać stosunkowo miękkie włosie. Zabrudzenia należy usuwać "czyszcząc" od środka dachu na zewnętrz. Na koniec należy cały dach dokładnie spłukać i pozostawić auto do samoistnego osuszenia, najlepiej w zacienionym miejscu. Nigdy nie składać dachu tuż po myciu. Jeśli poszycie jest już suche można wówczas nanieść impregnat.

Większość kabrioletów wyposażonych w dach materiałowy posiada z tyłu także szybę wykonaną z plastiku. Do jej wyczyszczenia wystarczy także woda i delikatna ścierka.

Właściciele aut z przykryciem winylowym mają nieco ułatwione zadanie. Mogą oni korzystać z usług firm zajmujących się czyszczeniem tapicerek czy dostępnych w sprzedaży środków do czyszczenia powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych. Z reguły powinni oni też częściej dokonywać takiej pielęgnacji gdyż powierzchnia winylowa jest bardziej niż materiałowa narażona na negatywne działanie promieni UV.

Przed pierwszym wyjazdem z otwartym dachem należy poświęcić też nieco uwagi mocowaniom dachu, linkom zabezpieczającym etc. Dotyczy to zarówno aut z ręcznym jak i elektrycznym systemem składania dachu. Często przy nich osadza się brud, który w konsekwencji może doprowadzić do defektu cały mechanizm. Dach może składać się ciężej, zaczepy mogą łatwiej się odpinać. Zawiasy powinny zostać naoliwione, a listwy gumowe, które często ulegają usterkom poprzez deszcz i wiatr spreparowane specjalnym sprejem zmiękczającym ich strukturę.

Podobne wiadomości:

Audi RS5 Cabriolet już w Polsce

auto motor i sport 0000-00-00

Zadebiutował w Poznaniu na motor show - nowy kabriolet Audi wjeżdża właśnie do polskiej oferty.

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z obsługi, Mercedes poniżej średniej

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z...

Aktualności 2015-08-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.