mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Windows w samochodzie?

Windows w samochodzie?

Na jednym ze stoisk podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Detroit pojawiła się ikona komputeryzacji XXI wieku, Bill Gates. Nie prezentował on samochodu, lecz pokazał światu urządzenie, które niebawem może zrobić małą rewolucję w dziedzinie motoryzacyjnych multimediów.

Windows w samochodzie?

Potentat branży IT, Microsoft zaprojektował system operacyjny Microsoft Auto, który będzie wspomagać system komunikacji Sync, stworzony przez Forda. Amerykański producent samochodów zamierza stworzyć urządzenie, które będzie odporne na proces "technologicznego" starzenia się, które wywołać mogą długie cykle rozwojowe nowych samochodów. Tak więc nie będzie ono potrzebować aktualizacji oprogramowania bądź też sprzętu by sprostać wszelkim multimedialnym nowościom na rynku.

Nowy system pozwoli użytkownikom połączyć z samochodem w bardzo prosty sposób wiele mobilnych urządzeń, począwszy od iPodów, przez telefony komórkowe opierające się na bezprzewodowej komunikacji Bluetooth, aż po palmtopy. Kontrola nad działaniem oprogramowania będzie możliwa dzięki dodatkowym przyciskom montowanym na kierownicy lub poprzez bardzo zaawansowany system sterowania głosem. Informacje i komunikaty systemu będą prezentowane w wyświetlaczu od radia, bądź też na ciekłokrystalicznym ekranie nawigacji.

System Sync pozwoli na bardziej efektywną konkurencję w stosunku do samodzielnych urządzeń takich jak radio satelitarne. Dla przykładu użytkownik posiadający telefon typu "smartphone" będzie mógł połączyć się za jego pomocą np. z radiem internetowym, a dźwięk z audycji będzie transmitowany do głośników samochodowych. Wszystko będzie się odbywać z wykorzystaniem najbardziej popularnych technologii przy mało skomplikowanych procesach.

Kiedy więc należy się spodziewać rynkowego debiutu systemu operacyjnego z Redmond w naszych samochodach? Na początek będzie on dostępny jedynie w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym rozdaniu trafi on do dwunastu modeli ze stawki marki Ford, Lincoln oraz Mercury. W roku 2009 ma być dostępny już we wszystkich modelach. Według twórców cena urządzenia będzie bardzo przystępna i wyniesie w przeliczeniu około 1.500-2.000 złotych.

Komentuj:

~Al Bundy 2007-01-22

a ja jestem za bojkotem windowsa i wprowadzeniem LINUXA do samochodow!

~rubik 2007-01-18

przeca samochody maja juz windowsy i to nawet ze szesc przedni window, tylny window i jeszcze po dwa boczne, a niektore takie dlugasne to nawet i wiecej, aaa i jeszce niekture to majom windowy na dachu

~juzek 2007-01-17

ciekawe ile razy na sekunde bedzie wywalac "Blue screen"... az sie boje :) co bedzie jak system sie zawiesi i dalsza jazda nie bedzie mozliwa? ;D

~Podpis: 2007-01-17

I będzie taki log systemowy ;) 12.34:23 - "Jazda, autostrada A2, prędkość 134km/h" 12.34:27 - "Podsystem hamulce wykonał nieprawidłową operację i nie masz uprawnień do jego uruchomienia. Wyłącz silnik i włącz ponownie" 12.34:41 - "Podsystem AIRBAG-SRS instaluje aktualizacje i nie można go w tej chwili uruchomić" 12.34:55 - "System ratunkowy - procedura wezwania karetki zakończona sukcesem" ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!