mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Włókno węglowe w Fordzie

Włókno węglowe w Fordzie

Włókno węglowe i materiały epoksydowe użyte do ozdobienia tylnej pokrywy wartego 150tys dolarów modelu GT mogą znaleźć miejsce w autach niższej klasy tego koncernu, zapowiadają inżynierowie Forda.

Włókno węglowe w Fordzie

Żaden element nie dokonał takiego przewrotu w inżynierii rozwoju oraz produkcji jak tylna pokrywa Forda GT, stwierdził Fred Goodnow, designer, inżynier oraz menedżer procesu wysoko wydajnościowego Forda GT. Dodał na końcu, że dzięki temu sukcesowi, użycie tych materiałów będzie w przyszłości bardzo często rozważane podczas tworzenia nowych elementów.

Dowiedz się więcej o marce Ford

Lecz jak bardzo dobrze wiadomo, każdy kij ma dwa końce. Głównym mankamentem ograniczającym użycie materiałów z włókna węglowego są koszta. Drugą rzeczą jest długość procesu tworzenia elementu, w porównaniu z modelowaniem wtryskowym, który utrudnia używanie go w samochodach wyższej klasy. Te niedogodności nadrabiane są jednak efektywnym zmniejszeniem wagi i jej zbalansowaniem oraz polepszeniem sterowności.

Ośmiocylindrowy silnik GT wytwarza moc o wartości 550 koni mechanicznych. Pokrywa ta mierzy 134 cm na 196 cm. Jedno częściowe, ważące 6,5 kg wieko ustanowiło rygorystyczną tolerancję, w kwestiach wagi oraz złożoności w porównaniu z inną koncepcją zawierającą cztery lub pięć elementów odciśniętych z aluminium.

Firma Sparta Composites z San Diego zajmować się będzie elementami z włókna węglowego, a zakład przemysłowy Mayflower Vehicle Systems Inc. w Norwalk, Ohio będzie obszywać wnętrze pokrywy i dodawac aluminiowe pokrycie. Saleen Inc w Troy będzie zajmować się malowaniem i ostateczną obróbką.

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.