mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wodorowa konferencja

Wodorowa konferencja

Podczas światowej konferencji poświęconej energii wodorowej, która właśnie zaczęła się we francuskim Lyon, Renault będzie prezentować postępy jakich dokonało w rozwoju nowych ogniw paliwowych. Dzięki zastosowaniu nowych technologii nowoczesne samochody tej marki będą mogły być napędzane paliwem wodorowym.

Wodorowa konferencja

Te rozwiązania najnowszej generacji pozwolą na produkowanie wodoru bezpośrednio na pokładzie samochodu, rozwiązując tym samym problem przechowywania go pod wysokim ciśnieniem w warunkach kriogenicznych. Od 2002 roku Renault we współpracy z Nissanem i Navara Fuel Cells udoskonalały nieustannie ten pomysł, który będzie mógł być stosowany, bez konieczności rozwinięcia sieci dystrybuującej wodór.

Pierwszym urządzeniem, które zostanie zaprezentowane podczas konferencji to tzw. reformator. Jego zadaniem będzie transformacja ciekłego paliwa w gaz wzbogacony w wodór, który będzie dostarczany do ogniwa paliwowego. Cały proces będzie się odbywał w sześciu krokach. Pierwszy będzie rozbijać łańcuchy węglowodorowe na pojedyncze molekuły takie jak: wodór, woda, węgiel. W pięciu następnych gaz będzie oczyszczany dopóki nie osiągnie wymaganych parametrów. Kolejnym elementem nowego silnika będzie ogniwo paliwowe, które będzie odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej poprzez mieszankę wodorowo-tlenową. Jedynym produktem ubocznym tej reakcji będzie woda, która w zamkniętym obiegu zostanie zwrócona do reformatora, który potrzebuje jej do działania. Wytworzona energia elektryczna będzie dostarczana dalej do różnych elementów elektrycznych, a na końcu do silnika.

By w całym układzie panowała homeostaza potrzebny będzie specjalny bak, mogący przechowywać różne rodzaje paliwa, które jest w stanie przyjmować reformator. Może on pracować zarówno na benzynie, oleju napędowym oraz etanolu. W tym wypadku kierowca będzie mógł wybierać między najtańszą alternatywą, która zasili silnik.

Czytaj także:

Wodorowy bus (2006-06-13)

Wodorowe BMW w 2007 (2006-03-14)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault
Tematy w artykule: Renault wodór

Podobne wiadomości:

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Renault Captur po faceliftingu - poznaj...

Aktualności 2017-05-09

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.

Komentuj:

~Paweł 2006-06-19

Jedynym produktem ubocznym jest woda, ale z tym sobie poradzili. Co dzieje się z węglem? Gdzieś się musi zbierać?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.