mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wydajna hybryda z Prodrive

Wydajna hybryda z Prodrive

Brytyjskie konsorcjum kierowane przez firmę Prodrive pracuje obecnie nad nowoczesną technologią, która w przyszłości ma pozwolić na zwiększenie wydajności samochodów napędzanych elektrycznie lub za pomocą napędu hybrydowego.

Wydajna hybryda z Prodrive

Działanie systemu skupiać się będzie na prostej zasadzie. Chodzi o maksymalne przechwytywanie energii generowanej w procesie hamowania i przechowywanie jej w specjalnych akumulatorach lub innych przystosowanych do tego modułach magazynujących energię. Energia, która w zwykłym samochodzie jest bezpowrotnie tracona tutaj może być wykorzystywana do zasilania pojazdu. Takie rozwiązanie jest już obecnie wykorzystywane w autach z napędem hybrydowym. Innowacja polega jednak na czym innym.

W momencie kiedy samochód zwalnia, energia generowana przez silnik spada, natomiast energia gromadzona w akumulatorze rośnie. I tym momencie dochodzi do takiej sytuacji, że energia z jednego układu nie może być przekazywana do drugiego. Panaceum na tą dolegliwość ma być nowo opracowana technologia nazywana w skrócie konwerterem DC-DC (DC - prąd stały). Jego zadaniem będzie balansowanie napięcia pomiędzy silnikiem, a akumulatorem. W praktyce oznacza to, że więcej energii będzie można przekazać z jednego urządzenia do drugiego. Zarówno podczas hamowania, jak i rozpędzania samochodu.

Pete James, specjalista od elektroniki w Prodrive powiedział: "Nasz konwerter będzie stosowany w systemach o mocy 50 kW. To znaczy, że dzięki zastosowaniu tej technologii będzie można zwiększyć moc układu napędowego o jakieś 67 koni mechanicznych. Dzięki temu samochód z napędem hybrydowym będzie rzadziej używał silnika spalinowego, i co najważniejsze, nie ucierpi na tym jego dynamika.".

Dodał też, że w przyszłości podobne rozwiązanie może być stosowane w samochodach sportowych, gdzie nie trzeba będzie montować turbosprężarki żeby zwiększyć wydajność.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando