Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wykrywa pojazdy i dopasowuje światło

Wykrywa pojazdy i dopasowuje światło

Nowy Mercedes Klasy E został wyposażony w nowoczesny system oświetleniowy marki Hella. Dzięki kamerze potrafi wykryć inne pojazdy na drodze i dostosować zasięg reflektorów, tak by zapewnić wysokie bezpieczeństwo.

Wykrywa pojazdy i dopasowuje światło

Nowa klasa E Mercedesa jest pierwszym na świecie samochodem, w którym reflektory główne nieprzerwanie dostosowują się do aktualnej sytuacji na drodze. System ten, opracowany wspólnie przez inżynierów Daimlera i Helli, zapewnia kierowcy najlepsze możliwe oświetlenie drogi we wszelkich warunkach, bez oślepiania innych użytkowników szosy.

System nazywany "high-beam assistant" (asystent świateł drogowych), dostępny jako opcja, wykorzystuje kamerę na przedniej szybie do wykrywania pojazdów nadjeżdżających z przeciwka lub jadących w tym samym kierunku, i kontroluje reflektory w taki sposób, że strumień światła kończy się przed wykrytymi innymi pojazdami. W ten sposób zasięg strumienia światła wytwarzanego przez lampy główne może być sterowany i zmieniany w sposób płynny i ciągły w zakresie od przepisowych dla świateł mijania 65 m aż po imponujące nawet dla nowoczesnych lamp drogowych 300 m. Kiedy droga jest pusta, system automatycznie włącza maksymalny zasięg, ale jeśli kamera wykryje innych użytkowników drogi w odległości aż do 800 m, zasięg lamp w ciągu milisekund zostaje odpowiednio dostosowany. System jest aktywny powyżej prędkości 55 km/h.

Mając na pokładzie adaptacyjny, aktywny system asystenta świateł drogowych, kierowca może podróżować nocą o wiele bezpieczniej. Praktyczne testy potwierdzają, że mimo obecności samochodów nadjeżdżających z przeciwka, grupy pieszych na poboczu były wykrywane z odległości około 260 m, a więc o 150 m wcześniej niż przy zastosowaniu oświetlenia konwencjonalnymi lampami mijania.

Dynamiczne doświetlanie zakrętów, pierwszy system tego rodzaju, także wszedł do produkcji seryjnej w Mercedesie klasy E. Na zakrętach system ten niemal podwaja zasięg świateł mijania, a tym samym widoczności kierowcy. Kolejnym krokiem – także już w produkcji seryjnej – był zaawansowany system oświetlenia przedniego (Advanced Frontlighting System, AFS), oparty na hellowskim module lampy głównej VarioX. Światło wytwarzane przez tę lampę oświetla drogę, dopasowując się do jej przebiegu, prędkości auta i pogody.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Klasa E
Mercedes Klasa E
Cena podstawowa już od: 184 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

„Drift mode” w Mercedesach AMG

„Drift mode” w Mercedesach AMG

Technika 2016-10-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Twórca DSG pozywa koncern VW
Twórca DSG pozywa koncern VW
Szefostwo koncernu Volkswagen nie ma łatwego życia przez ostatni rok. Cały czas ciągnie się afera Dieselgate, a do listy problemów dołączył były szef marki Bentley i Bugatti, który pozwał niemieckiego producenta do sadu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj