mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wyświetlacz Head-up od Boscha

Wyświetlacz Head-up od Boscha

Wyświetlacze typu Head-up stają się coraz bardziej popularne i nie są już zarezerwowane wyłącznie dla najdroższych modeli z segmentu premium. Bosch stworzył właśnie nowy typ takiego wyświetlacza, który będzie mógł być zastosowany w wielu modelach.

Wyświetlacz Head-up od Boscha
W dobie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie auta, wyświetlacz Head-up jest coraz częściej stosowany także w samochodach kompaktowych. Umożliwia on wyświetlanie ważnych informacji bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, tak by nie musiał on odwracać wzroku od jezdni. Wyświetlacze informują o prędkości jazdy, wyświetlają wskazówki systemu nawigacyjnego lub ostrzeżenia.

Stworzony przez firmę Bosch wyświetlacz Combiner Head-up stawia na najwyższą jakość i dokładność prezentowania informacji. Nowy wyświetlacz Boscha będzie dostępny początkowo w nowym modelu MINI, jednak bez problemu będzie mógł być również zastosowany w pozostałych modelach Grupy BMW, a w przyszłości również i innych marek.

Mając przed swoimi oczami wyświetlacz Combiner Head-up, kierowca ma wrażenie, że dane są prezentowane w odległości około dwóch metrów przed pojazdem i wtapiają się w scenerię. System nie wyświetla informacji na przedniej szybie, lecz na znajdującym się przed nią niewielkim ekranie z tworzywa sztucznego. Nowy system Head-up jest dzięki temu w pełni autonomiczny i można go bez większych problemów technicznych stosować w różnych typach pojazdów. Dane prezentowane na wyświetlaczu nie są widoczne dla pasażera jadącego obok.

Nowe wyświetlacze wyróżniają się brakiem zniekształcenia informacji, także wtedy, gdy kierowca porusza głową. Jest to zasługa integracji optycznej wszystkich elementów systemu. Jednym z ważniejszych elementów systemu jest ekran z tworzywa sztucznego. Krawędź ekranu została wyfrezowana w taki sposób, aby znajdowała się idealnie na linii wzroku kierowcy – dla niego krawędź ta jest niewidoczna, co sprawia że informacje stapiają się z tłem. Odwrotną stronę ekranu pokrywa powłoka antyrefleksyjna, a powierzchnia jest odporna na zarysowania.

Nowy wyświetlacz typu Head-up jest kompletnym modułem, który można zintegrować w panelu wskaźników. Ekran Combiner posiada silnik elektryczny z regulacją prędkości, który umożliwia jego wysunięcie z boksu. Po wyłączeniu systemu ekran chowa się w boksie.

Nowy wyświetlacz składa się z części projekcyjnej i wyświetlacza. Część projekcyjna to kolorowy panel LCD o rozdzielczości 480x240 pikseli, przez który przenika światło diody o dużej jasności. Sygnał świetlny poprzez lusterka dociera do wyświetlacza z jego centralnym elementem, którym jest ekran Combiner. Ekran prezentuje obraz w obszarze, w którym znajdują się oczy kierowcy, tzw. Eye Box.

Kąt ustawienia ekranu Combiner można dopasować do wzrostu kierowcy. Jasność prezentowanych informacji dostosowywana jest za pośrednictwem czujników lub pokrętła.
Tematy w artykule: Bosch HUD Head Up Display

Podobne wiadomości:

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym parkowaniem

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym...

Technika 2015-06-10

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej wybierane

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej...

Technika 2014-09-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.