mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością

Wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością

Wyświetlacze typu HUD coraz częściej stają się elementem wyposażenia, już nie tylko w najbardziej luksusowych modelach. Continental przygotował kolejne rozwinięcie tego systemu - wyświetlacz HUD z rozszerzoną rzeczywistością.

Wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością
Continental pracuje nad technologią HUD już od ponad dekady. W 2003 r. niemiecka firma rozpoczęła produkcję pierwszego kolorowego wyświetlacza do samochodu osobowego. Teraz Continental, prezentując wyświetlacz AR-HUD (ang. Augmented Reality – Head-up Display), poczynił krok naprzód w tego typu rozwiązaniach. Nowy wyświetlacz jest dużo bardziej zaawansowanym systemem interaktywnym, którego zadaniem jest pomoc kierowcy w różnych sytuacjach drogowych.

Wyświetlacz AR-HUD za pomocą kolorowych, ale prostych w zrozumieniu ikonek i jasnych wskazówek, poza podstawowymi danymi o pojeździe, obrazuje aktualną sytuację na drodze oraz informuje kierowcę o potencjalnym niebezpieczeństwie i doradza optymalne rozwiązania. Symulacje są przedstawiane w prosty i czytelny sposób, na linii wzroku kierowcy, na przedniej szybie. Dzięki temu nie obciążają percepcji kierowcy i pozwalają mu kontrolować sytuację na drodze i w aucie, bez konieczności odrywania wzroku od jezdni.Technologia AR-HUD opiera się na danych z kamer, map cyfrowych czy pozycjonowaniu GPS oraz czujnikach zamontowanych w samochodzie, np. związanych z kontrolą ciśnienia w oponach. Ponadto, gdy czujniki odległości są włączone, symbol w wyświetlaczu pokazuje prowadzącemu, kiedy może zmienić pas, bądź wyprzedzić jadący przed nim pojazd.

Następnie model widoku zewnętrznego z perspektywy kierowcy zostaje przeniesiony w formie rozszerzonej rzeczywistości w jego pole widzenia, które ma ok. 130 cm szerokości i 60 cm wysokości, w odległości 7,5 m. Jest to możliwe dzięki technologii DMD (układu mikroluster), stosowanej na przykład w cyfrowych projektorach kinowych.

Continental planuje rozpoczęcie seryjnej produkcji wyświetlaczy AR-HUD
w 2017 roku.
Tematy w artykule: HUD Continental

Podobne wiadomości:

Wyświetlacz Head-up od Boscha

Wyświetlacz Head-up od Boscha

Technika 2014-07-18

Sieć Conti360 nagradza najlepsze serwisy

Sieć Conti360 nagradza najlepsze serwisy

Aktualności 2014-06-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic