mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zabrakło miejsca w samochodzie?

Zabrakło miejsca w samochodzie?

Niedługo zacznie się sezon na świąteczne wyjazdy, a przy tej okazji pewnie w wielu samochodach zabraknie miejsca na upakowanie wszystkich najbardziej potrzebnych rzeczy. Jest jednak ratunek w postaci bagażników dachowych.

Zabrakło miejsca w samochodzie?

Żeby jednak myśleć o instalowaniu dodatkowej przestrzeni bagażowej oprócz relingów trzeba mieć tak zwane belki, zwane przez specjalistów bagażnikiem bazowym.

To jedyna rzecz w tym całym zamieszaniu, która musi być dostosowana do modelu samochodu. Gniazda mocujące u wielu producentów wyglądają inaczej. W niektórych markach trzeba nieźle się naszukać by je znaleźć, gdyż np. znajdują się pod uszczelką. Mniejszy problem gdy nasz samochód został wyposażony we wspomniane wcześniej relingi. Belki wystarczy wtedy tylko wyregulować odpowiedniego rozstawu.

Gdy już uda nam się zainstalować bagażnik bazowy przyszła pora na montowanie boksu dachowego. Tego z kolei również powinniśmy dostosować do warunków jakie oferuje nasz samochód. Nie może on być zbyt długi. W innym przypadku może utrudniać otwieranie klapy bagażnika. Wystający z przodu boks też nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wybierając boks dachowy warto czasami zapłacić za lepszego producenta. Nie dość, że jakość wykonania będzie dużo lepsza to jeszcze będzie on wyposażony w zamek. Zwykłe zamknięcie będzie tylko kusić złodzieja, a my nie będziemy mogli zostawić podczas podróży auta bez opieki.

Jeżeli zamiast nadbagażu zamierzamy na wyjazd zabrać rowery, to do dyspozycji będziemy mieć kilka rozwiązań. Najbardziej popularne jest to oparte na bagażniku bazowym. Montujemy na nim specjalne uchwyty. W ten sposób przewieziemy nawet cztery rowery na jednym dachu.

W większych samochodach można zamontować bagażnik rowerowy na tylnej klapie. Wiąże się z tym jednak kilka problemów. Zwykle taki bagażnik zasłania tablice rejestracyjną. Przepisy zabraniają również przekładania tablic na bagażnik. Policjanci mogą w tym przypadku, ale nie muszą przymykać oko na tą sytuacją. W trochę lepszej sytuacji są właściciele SUV-ów z tylnym kołem zapasowym na klapie. Można na nim zamontować stelaż do przewożenia rowerów.

Bez względu na to jaki bagażnik mamy zamontowany na dachu musimy pamiętać o jednym. Zmieniają one aerodynamikę oraz środek ciężkości w naszym samochodzie. Nawet jeżeli nic nie znajduje się w jego wnętrzu. Musimy też uważać podczas wjazdów na parkingi piętrowe.


Podobne wiadomości:

Rower na dachu, mniej paliwa w baku

Rower na dachu, mniej paliwa w baku

Aktualności 2012-05-17

W drodze na zimowy odpoczynek

W drodze na zimowy odpoczynek

Aktualności 2012-01-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.