mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zadbaj o akumulator

Zadbaj o akumulator

Idzie zima, a wraz z nią ciężkie dni dla akumulatorów w naszych samochodach. Podpowiadamy co zrobić, by podczas zimowej aury nie wyzionęły ducha, a jak już "padną" - poradzimy jak pomóc im powstać.

Zadbaj o akumulator

Jeżeli w zimowy poranek akumulator w Twoim samochodzie odmawia posłuszeństwa, to nie musi to oznaczać, że nadszedł jego kres i jedyne co możemy zrobić to udać się do sklepu po nowy. Może się okazać, że po zainwestowaniu w nową baterie kłopoty wrócą w odstępie kilku tygodni.

Pierwsza sprawa to wstępna ocena stanu akumulatora. W tym celu zaglądamy w miejsce, gdzie został zamontowany. Sprawdzamy okolice zacisków i klem. Jeżeli wokół nich znajduje się biały nalot, a okolice akumulatora są zabrudzone świadczy to o tym, że prawdopodobnie w niedalekiej przeszłości doszło do wycieku elektrolitu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to by elementy łączące układ elektryczny z baterią były oczyszczone.

Do usuwania białego nalotu i korozji najlepiej nadają się szczotki druciane wszelkiego rodzaju oraz bardzo drobny papier ścierny.  Po oczyszczeniu tych miejsc możemy je zabezpieczyć pastą miedzianą lub wazeliną techniczną. Przy okazji warto wymontować akumulator z miejsca w którym się znajdował i oczyścić jego obudowę. Dobrze nadają się do tego środki do czyszczenia szyb. Skutecznie usuwają przetłuszczenia oraz brud.

Kontrolując stan akumulatora warto spojrzeć na urządzenia, które odpowiadają za stan jego naładowania. Bardzo ważnym elementem jest pasek napędzający alternator. Nie powinien mieć luzów. Stan alternatora można sprawdzić multimetrem. Każdy zakład zajmujący się elektryką pojazdów powinien bez problemów poradzić sobie z diagnozą. Tak samo w przypadku sprawdzenia upływu prądu na postoju. Czasami uszkodzone urządzenia takie jak np. radio samochodowe lub system alarmowy potrafią w kilka dni załatwić całkiem nowy akumulator. Nie zapominajmy też o tym, że pod wpływem ujemnej temperatury pogarszają się jego parametry.


Reanimacja akumulatora
Czasami zdarza się tak, że nie jesteśmy świadomi tego, że akumulator w naszym samochodzie od kilku dni dogorywa i któregoś ranka próbując odpalić samochód dowiemy się, że właśnie zakończył się żywot baterii. Na szczęście to nie jest jeszcze wyrok śmierci.

Aby przeprowadzić reanimację akumulatora potrzebny będzie prostownik. Z doświadczenia odradzamy jednak najtańsze konstrukcje, bowiem potrafią one wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Polecamy zainwestować w tzw. prostowniki inteligentne.  Potrafią one w odpowiedni sposób kontrolować proces ładowania i zabezpieczają przed uszkodzeniem.

Jeżeli chcemy doładować akumulator to najlepiej będzie jeśli wymontujemy go z samochodu, a następnie przeniesiemy do pomieszczenia, które jest dobrze wentylowane i mieści się daleko od źródeł otwartego ognia. Podczas ładowania wydobywają się łatwopalne gazy. Przed ładowaniem sprawdzamy stan elektrolitów poprzez odkręcenie korków, które często są ukryte pod maskownicą.

Jeżeli zauważymy, że w którymś brakuje płynnego nośnika energii, dolewamy wodę demineralizowaną. Podczas ładowania akumulatora korki pozostawiamy otwarte. Gdy podłączymy zaciski od ładowarki staramy się ich nie rozłączać z akumulatorem, gdy ładowarka będzie pod napięciem. Może to spowodować powstanie iskry i wybuch gazu. Jeżeli nasza ładowarka jest wyposażona we wskaźnik napięcia obserwujemy od czasu do czasu czy napięcie ustabilizowało sie na poziomie 14,4 wolta.

W sytuacji kiedy po podłączeniu do ładowarki w ciągu kilku sekund zaświeci się ikona, że akumulator jest naładowany, prawdopodobnie urządzenie nadaje się już tylko do wymiany.

Tematy w artykule: akumulator zima

Podobne wiadomości:

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Zimowe akcesoria Skody

Zimowe akcesoria Skody

Aktualności 2015-12-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando