mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zapachy Volvo

Zapachy Volvo

Gdy zdarza się nam choć raz w życiu kupować samochód, z reguły zwracamy uwagę na osiągi, wygląd lub wyposażenie. Specjaliści z Volvo Cars udowadniają jednak, że nie jest to do końca prawda. Ważną sprawą jest zapach samochodu.

Zapachy Volvo
W firmie Volvo Car Corporation pracuje specjalny zespół specjalistów „Nosów”, którzy doradzaja projektantom firmy jakie materiały i metody produkcyjne wybrać, aby konstruowany samochód wydzielał odpowiedni zapach.

Dlaczego jest to istotne?

We wnętrzu współczesnego samochodu znajduje się wiele materiałów, w tym tworzywa sztuczne zawierające substancje chemiczne. Większość z nich pozostaje „zamknięta” w materiałach, ale niewielkie ilości uwalniają się, sprawiając, że czujemy zapach nowego samochodu. Volvo Cars monitoruje takie substancje oraz wytwarzane przez nie w kabinie zapachy. Ocena tego, jak powinny pachnieć poszczególne elementy wnętrza auta, należy do zadań specjalnie w tym celu powołanego „Zespołu nosów do testowania zapachów”. Zespół ten składa się z ośmiu specjalistów o „standardowym" zmyśle powonienia.

Celem prac Zespołu jest zawsze uzyskanie takiego samego, nie oddziałującego negatywnie na kierowcę i pasażerów zapachu samochodu Volvo.

Dlaczego Volvo Cars zdecydowało się na współpracę z „Nosami” ?
Do tej pory nie wynaleziono bowiem urządzenia, które byłoby w stanie zastąpić ludzki nos, a właściwie takiego, które mogłoby odróżniać od siebie zapachy przyjemne i nieprzyjemne.

„Różni ludzie odbierają zapachy w różny sposób” - mówi Patrik Libander, inżynier testowy odpowiedzialny za pracę zespołu – „Ma to związek z różnicami kulturowymi i pokoleniowymi, jak również skojarzeniami powstałymi w wyniku naszych doświadczeń”.

Praca członków Zespołu jest nieustannie weryfikowana. „Ludzie, którzy lubią zapach, odbierany przez innych za nieprzyjemny, są eliminowani. Podobnie jak ci, którzy nie czują zapachów, albo przeciwnie - są na nie nadwrażliwi”.

Zadaniem Zespołu jest ocena zapachu wytwarzanego przez elementy wyposażenia kabiny samochodu w skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza „niewyczuwalny", a 6 - „nieznośny". Aby test oceniony został jego wynik nie może przekroczyć 3, co oznacza zapach "łatwo wyczuwalny, ale jeszcze nie nieprzyjemny”.

Projektanci wnętrz pojazdów korzystają również z symulatora światła słonecznego znajdującego się w instytucie SP Technical Research Institute of Sweden, położonego w miejscowości Borĺs. Samochód wyposażony w nowe materiały wykończeniowe umieszczany jest na kilka godzin w symulatorze, do czasu aż temperatura kabiny osiągnie około 65 °C. Następnie analizuje się poziom całkowitej zawartości lotnych związków organicznych (TVOC) i aldehydów wewnątrz kabiny auta. Na koniec specjaliści Zespołu zajmują miejsca w samochodzie i oceniają zapach korzystając z ustalonej skali.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo

Podobne wiadomości:

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Aktualności 2017-06-11

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

~lucja 2007-12-31

moze doczekam czasow kiedy auto bedzie pachniec jak kwiat:) albo zmieniac zapach w zaleznosci od nastroju kierowcy:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.