mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zapachy Volvo

Zapachy Volvo

Gdy zdarza się nam choć raz w życiu kupować samochód, z reguły zwracamy uwagę na osiągi, wygląd lub wyposażenie. Specjaliści z Volvo Cars udowadniają jednak, że nie jest to do końca prawda. Ważną sprawą jest zapach samochodu.

Zapachy Volvo
W firmie Volvo Car Corporation pracuje specjalny zespół specjalistów „Nosów”, którzy doradzaja projektantom firmy jakie materiały i metody produkcyjne wybrać, aby konstruowany samochód wydzielał odpowiedni zapach.

Dlaczego jest to istotne?

We wnętrzu współczesnego samochodu znajduje się wiele materiałów, w tym tworzywa sztuczne zawierające substancje chemiczne. Większość z nich pozostaje „zamknięta” w materiałach, ale niewielkie ilości uwalniają się, sprawiając, że czujemy zapach nowego samochodu. Volvo Cars monitoruje takie substancje oraz wytwarzane przez nie w kabinie zapachy. Ocena tego, jak powinny pachnieć poszczególne elementy wnętrza auta, należy do zadań specjalnie w tym celu powołanego „Zespołu nosów do testowania zapachów”. Zespół ten składa się z ośmiu specjalistów o „standardowym" zmyśle powonienia.

Celem prac Zespołu jest zawsze uzyskanie takiego samego, nie oddziałującego negatywnie na kierowcę i pasażerów zapachu samochodu Volvo.

Dlaczego Volvo Cars zdecydowało się na współpracę z „Nosami” ?
Do tej pory nie wynaleziono bowiem urządzenia, które byłoby w stanie zastąpić ludzki nos, a właściwie takiego, które mogłoby odróżniać od siebie zapachy przyjemne i nieprzyjemne.

„Różni ludzie odbierają zapachy w różny sposób” - mówi Patrik Libander, inżynier testowy odpowiedzialny za pracę zespołu – „Ma to związek z różnicami kulturowymi i pokoleniowymi, jak również skojarzeniami powstałymi w wyniku naszych doświadczeń”.

Praca członków Zespołu jest nieustannie weryfikowana. „Ludzie, którzy lubią zapach, odbierany przez innych za nieprzyjemny, są eliminowani. Podobnie jak ci, którzy nie czują zapachów, albo przeciwnie - są na nie nadwrażliwi”.

Zadaniem Zespołu jest ocena zapachu wytwarzanego przez elementy wyposażenia kabiny samochodu w skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza „niewyczuwalny", a 6 - „nieznośny". Aby test oceniony został jego wynik nie może przekroczyć 3, co oznacza zapach "łatwo wyczuwalny, ale jeszcze nie nieprzyjemny”.

Projektanci wnętrz pojazdów korzystają również z symulatora światła słonecznego znajdującego się w instytucie SP Technical Research Institute of Sweden, położonego w miejscowości Borĺs. Samochód wyposażony w nowe materiały wykończeniowe umieszczany jest na kilka godzin w symulatorze, do czasu aż temperatura kabiny osiągnie około 65 °C. Następnie analizuje się poziom całkowitej zawartości lotnych związków organicznych (TVOC) i aldehydów wewnątrz kabiny auta. Na koniec specjaliści Zespołu zajmują miejsca w samochodzie i oceniają zapach korzystając z ustalonej skali.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Aktualności 2017-02-28

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

~lucja 2007-12-31

moze doczekam czasow kiedy auto bedzie pachniec jak kwiat:) albo zmieniac zapach w zaleznosci od nastroju kierowcy:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.