mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zaparkujesz Forda stojąc na zewnątrz

Zaparkujesz Forda stojąc na zewnątrz

Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie modele z aktywnymi systemami ułatwiającymi zaparkowanie auta. Również i Ford. Koncern ten jednak poszedł krok naprzód i testuje już rozwiązanie, które pozwoli zaparkować samochód, stojąc na zewnątrz niego.

Zaparkujesz Forda stojąc na zewnątrz
Technologia Fully Assisted Parking Aid, opierająca się na istniejących technologiach Forda, jak systemie wspomagającym parkowanie Active Park Assist i przekładni Ford Powershift, znajduje się obecnie w fazie testów prototypu. System steruje układem kierowniczym, skrzynią biegów oraz ruchem pojazdu do przodu i do tyłu, pozwalając zaparkować samochód poprzez naciśnięcie jednego przycisku.

Przekładnia Powershift potrafi elektronicznie przełączać biegi przeznaczone do jazdy do przodu oraz bieg wsteczny bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności przez kierowcę, natomiast system wspomagający parkowanie Active Park Assist wyszukuje miejsce parkingowe o odpowiednich wymiarach i kieruje w to miejsce samochód.

System Fully Assisted Parking Aid będzie potrafił wykryć odpowiednie miejsce do zaparkowania równoległego, wykorzystując w tym celu czujniki ultradźwiękowe. Aby aktywować układ, kierowca będzie musiał przełączyć przekładnię w położenie neutralne, a następnie nacisnąć przycisk zdalnego sterowania, znajdując się wewnątrz lub na zewnątrz samochodu. System przejmie wówczas kontrolę nad układem kierowniczym, ruchem pojazdu do przodu i do tyłu oraz układem hamulcowym, automatycznie parkując auto w wyznaczonym miejscu.

Nowy układ zlokalizuje miejsce parkingowe podczas jazdy z prędkością do 30 km/h, a podczas wykonywania manewru parkowania kierowca będzie musiał cały czas trzymać wciśnięty przycisk, przez co w każdej chwili będzie można dezaktywować system.

Opracowane przez Forda systemy wspomagające parkowanie potrafią wprowadzić samochód w miejsce parkingowe zaledwie o dwadzieścia procent dłuższe od całkowitej długości nadwozia auta, w związku z czym w przyszłości zastosowanie układu Fully Assisted Parking Aid na szeroką skalę przyczyni się do zwolnienia miejsc parkingowych, które normalnie byłyby zajęte
w związku z nieefektywnym parkowaniem.

Ford zaprezentował niedawno Forda S-MAX Concept oferującego wiele nowoczesnych technologii, łącznie z zaawansowaną wersją systemu wspomagającego parkowanie Active Park Assist z możliwością parkowania prostopadłego. Taki system może również być wykorzystany przez układ Fully Assisted Parking Aid, aby pomóc kierowcom zaparkować w ciasnych miejscach lub w garażach.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford parkowanie parking

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.