mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zima tuż tuż - zadbaj o auto!

Zima tuż tuż - zadbaj o auto!

Mimo bardzo optymistycznych zapowiedzi o tym, że przez najbliższe dni średnia temperatura za oknami będzie się utrzymywać w okolicach kilkunastu stopni Celsjusza, należy pamiętać że do zimy już niedaleko. Właśnie teraz jest najwyższy czas żeby pomyśleć o samochodzie i zadbać o to by minusowe temperatury nie mogły nas unieruchomić.

Zima tuż tuż - zadbaj o auto!
Jak powszechnie wiadomo przygotowywanie samochodu do sezonu zimowego nie polega wyłącznie na zmianie ogumienia. Jest jeszcze szereg innych czynności na których wykonanie mamy jeszcze trochę czasu, zanim spadną pierwsze śniegi, a każde codzienne wyjście trzeba będzie przyspieszyć co najmniej o kilka minut, żeby zeskrobać lód z szyby.

Większość z tych rzeczy możemy zrobić samemu, niektóre będą wymagały pomocy specjalistycznego warsztatu. Jednak wielu producentów właśnie z myślą o zimie przygotowało preferencyjne akcje serwisowe, przygotowujące do zimy.


Na zewnątrz
Pierwszym zabiegiem, który kojarzy nam się nieodłącznie z zimą to wizyta w serwisie oponiarskim i zmiana ogumienia na zimowe. Ci, którzy odziali felgi samochodowe w tzw. opony całoroczne mają to z głowy, jednak większość użytkowników dróg posiada osobno opony letnie i zimówki. Chociaż właściwości opon zimowych sprawdzają się dopiero poniżej jednocyfrowych wartości temperatury, warto już teraz umówić się na wymianę bowiem zaraz jak spadną pierwsze śniegi za oknami, ludność przeprowadza szturm na serwisy.    

Jeżeli jesteśmy już w okolicach opon kolejną rzeczą o której powinniśmy pamiętać przygotowując smaochód na zimę to kontrola układu hamulcowego. Zima to moment, kiedy ujawniają się wszystkie zaniedbania wokół niego. przede wszystkim sprawdzamy stan klocków, szczęk oraz tarcz. Zimą bardzo często blokuje się hamulec ręczny, dlatego warto sprawdzić pancerz linki hamulcowej. Zmniejszona skuteczność układu hamulcowego na oblodzonej czy ośnieżonej drodze to gwarancja kłopotów.

Kolejnym etapem podczas zimowego przeglądu jest kontrola układu oświetlenia. Sprawdzamy działanie reflektorów, a przede wszystkim świateł przeciwmgłowych. Sprawdzamy stan zapasowych żarówek i uzupełniamy ewentualne braki. Szczególnie ważnym jest by obudowa klosza była czysta i światło nie było rozpraszane. W samochodach ze spryskiwaczami reflektorów powinniśmy wspomóc je regularnym przecieraniem powierzchni lampy miękką szmatką.


Poza szybką reflektora ważne jest by szyba przez którą obserwujemy sytuację na drodze była czysta. W tym celu robimy szybki przegląd stanu wycieraczek i ich skuteczności. Żużyte pióra będą pozostawiać uciążliwe smugi. Wymianę płynu w zbiorniczku spryskiwacza przeprowadzamy jak najszybciej to tylko możliwe.

Pod maską
Już niewielkie mrozy mogą przypomnieć o tym, że akumulator nie jest w najlepszej kondycji. Zanim temperatury na dobre spadną powinniśmy sprawdzić jego stan. Czasami wystarczy sprawdzić stan elektrolitu, uzupełnić go i podładować akumulator przez kilka godzin. W innym przypadku problemy z rozruchem mamy gwarantowane. Jeżeli akumulator w  naszym samochodzie jest już wiekowy powinniśmy pomyśleć nad nowym. Przy okazji czyścimy klemy oraz sprawdzamy mocowanie zacisku masy.

Warto na wszelki wypadek wozić ze sobą w bagażniku kable rozruchowe. Ich cena jest nieduża, ale warto zadbać by były odpowiednio długie (co najmniej 2,5 metra) oraz miały odpowiednią grubość (silniki wysokoprężne wymagają bardziej odpornych na wyższe napięcia).

Kolejna rzecz pod maską, o którą należy zadbać to sprawdzenie odporności na zamarzanie płynu chłodzącego. Co kilka lat należy go regularnie wymieniać. Przy pomocy specjalnego narzędzia w warsztacie można ocenić jaka jest temperatura krzepnięcia. W przypadku kiedy układ chłodzenia w samochodzie działa prawidłowo, a auto nie nagrzewa się przesadnie długo, nie powinniśmy zasłaniać chłodnicy. W innym przypadku możliwe jest zasłonięcie chłodnicy. Warto jednak robić to w połowie, bowiem podczas postoju w może nastąpić przegrzanie.

Wewnątrz
W samochodach gdzie zamontowany jest centralny zamek sterowany z pilota mogą mieć problemy z otwieraniem w momencie gdy temperatury spadną poniżej zera. Przeszkoda może nastąpić poprzez wyczerpanie baterii w pilocie albo zmniejszenie jej pojemności z powodu mrozu. Warto co jakiś czas wymieniać ten element.

Zanim za oknami będzie śnieg warto za wczasu zadbać o elementach gumowych, a w szczególności uszczelkach w okolicach drzwi oraz bagażnika. Warto zabezpieczyć je środkiem pielęgnacyjnym. Ryzyko przymarzania jest wtedy mniejsze, ale na wszelki wypadek warto mieć ze sobą odmrażacz. Zamki w samochodzie zabezpieczamy grafitem.

Póki jest jeszcze ciepło powinniśmy gruntownie odkurzyć wnętrze samochodu i w razie potrzeby przeprać tapicerkę. Jednak trzeba dopilnować by wnętrze nie było zawilgocone. Dywaniki welurowe zastępujemy na zimę gumowymi. Aby zapobiega parowaniu szyb zimą wymie
Tematy w artykule: akcja serwisowa zima przeglad

Podobne wiadomości:

Lamborghini w płomieniach – akcja serwisowa

Lamborghini w płomieniach – akcja serwisowa

Aktualności 2017-02-17

Promocja na serwis klimatyzacji w Suzuki

Promocja na serwis klimatyzacji w Suzuki

Aktualności 2016-05-19

Komentuj:

~pawpor 2010-11-15

"(...)silniki wysokoprężne wymagają bardziej odpornych na wyższe napięcia." Chyba natężenie prądu jest wyższe a nie napięcie... Gratuluje autorowi znajomości praw fizyki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.