Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zimowe paliwa na stacjach Statoil

Zimowe paliwa na stacjach Statoil

Od 16 listopada na stacjach benzynowych Statoil w całej Polsce rozpocznie się sprzedaż zimowego oleju napędowego spełniającego wymagania techniczne Polskiej Normy PN EN 590. Mając na uwadze zbliżające się mrozy, Statoil zadbał również o kierowców samochodów z silnikami zasilanymi gazem płynnym.

Zimowy olej napędowy będzie w sprzedaży do końca lutego 2004 roku. Jednym z jego najważniejszych parametrów jest temperatura mętnienia, dobrana w taki sposób, aby podczas ochładzania oleju napędowego jak najpóźniej pojawiały się mikroskopijne ciała stałe zwane parafinami. Zimowy diesel wzbogaca się również depresatorami, czyli specjalistycznymi dodatkami wpływającymi na obniżenie kolejnego parametru - temperatury zablokowania zimnego filtra. Jest to istotne, bowiem wraz z obniżaniem się temperatury oleju napędowego drobiny parafin stają się tak duże, że przez filtr paliwa nie przepływa odpowiednia ilość paliwa, co powoduje zakłócenia w pracy silnika, a następnie jego całkowite unieruchomienie.

Większość oleju napędowego zimowego sprzedawanego na stacjach Statoil ma siedmiokrotnie niższą zawartość siarki niż zezwalają na to przepisy prawa polskiego. W ten sposób koncern dba zarówno o środowisko naturalne, jak i o silniki swoich klientów.

W okresie jesienno-zimowym Statoil oferuje wzbogacony autogaz o wyższej zawartości propanu, gwarantujący bezproblemową eksploatację pojazdu. Przy bardzo niskich temperaturach zawartość propanu w autogazie może wynosić nawet do 70 procent.

Wszystkie paliwa Statoil objęte są programem kontroli jakości w miejscu sprzedaży. Inspekcje przeprowadza niezależna szwajcarska firma SGS. Kontrolerzy SGS sprawdzają paliwa na wszystkich stacjach Statoil i mają pełną swobodę w składaniu niezapowiedzianych wizyt. Paliwo pobierane jest bezpośrednio z pistoletów przy dystrybutorach, czyli w miejscu, gdzie trafia ono do klienta. Do końca 2003 roku SGS przeprowadzi około 200 kontroli i wykona około 1000 analiz paliw Statoil.

Badania przeprowadzone przez SGS w roku 2002 wykazały, że Statoil jest dla klientów wiarygodnym i solidnym partnerem handlowym. Wyniki kontroli potwierdziły stabilną, wysoką jakość wszystkich rodzajów paliw Statoil. Zarówno benzyny, jak i olej napędowy oraz autogaz trzymały wszystkie parametry istotne dla żywotności i niezawodności silnika, ekonomiki jazdy oraz zawartości spalin emitowanych do środowiska.

Obecnie Statoil posiada w Polsce około 200 stacji benzynowych. Ponad połowa z nich na w swojej ofercie autogaz.

Komentuj:

~auchan 2010-12-28

ja od zeszłego roku gdy miałem przygodę z zamarzającym paliwem tankuje tylko na Orlenie, tam mam pewność że pilnują dostaw i gdy temperatura spada przywożą odpowiednie paliwo. Czytałem że dodają do paliwa depresator, który wspomaga paliwo i nie pozwala mu zamarznąć

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?