mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zimowe problemy

Zimowe problemy

Podczas gdy za oknami mamy siarczysty mróz i sypie śniegiem nasze samochody nie mają lekkiego życia. Mimo iż przed fazą produkcji przechodzą one rygorystyczne testy w ekstremalnych temperaturach, nocowanie pod chmurką pozostawia problemy.

Zimowe problemy
Zanim na dobrą sprawę dostaniemy się do samochodu konieczne będzie jego odśnieżenie. Nie wystarczy jednak tylko zmieść lekki puch, który znajduje się na karoserii i szybach. Pod jego warstwą jest jeszcze zmarznięty lód, który nie roztopi się w mgnieniu oka gdy tylko włączymy klimatyzację. Warto wtedy mieć pod ręką plastikową skrobaczkę. Nie jest to jednak idealne narzędzie bowiem przy mocnym naciskaniu na szybę może ją lekko porysować. Najlepiej wspomagać się wtedy specyfikiem w spreju, który pomaga rozmrażać szyby. Jednak by był skuteczny nie powinniśmy zostawiać go na noc w aucie.

Jeśli chcemy być zapobiegawczy powinniśmy umieścić na przedniej szybie lub całej karoserii specjalną osłonę z materiału. Kosztuje ona kilkadziesiąt złotych, a podczas zimowych poranków zaoszczędzi nam trochę czasu. Jej założenie i włożenie zajmuje kilka minut. W ostateczności, jeśli chcemy zapobiec zamarzaniu przedniej szyby oraz przyklejaniu się wycieraczek do niej, można spróbować włożyć pomiędzy nie karton. Takie rozwiązanie nie sprawdza się jednak gdy pada deszcz i jest przymrozek. Przymarznięte pióra bardzo często są poddawane ekstremalnym przeciążeniom gdy po uruchomieniu silnika włączą się wycieraczki. Przez to ulegają bardzo szybkiemu niszczeniu.

Po zdjęciu warstwy śniegu i odmrożeniu przednich szyb kolejnym problemem na naszej drodze może być zamarznięty zamek. Pół biedy jak mamy centralny zamek sterowany z pilota. Jest wtedy duża szansa, że się dostaniemy. Co innego gdy kluczyk nie chce wejść do zamka, a tym bardziej otworzyć go. Jedną ze starych metod jest próba podgrzewania go zapalniczką. Jednak jeśli wokół niego są elementy z plastiku nie polecamy tego rozwiązania. Z reguły jedynym wyjściem i ostatecznością w takiej sytuacji jest użycie rozmrażacza w płynie. Należy jednak pamiętać, że wypłukuje on smar z zamka i jeśli nie będziemy stosować zapobiegawczo np. oleju sylikonowego, po pewnym czasie zamek ulegnie awarii.

Po tym jak udało się nam pokonać zamek przyszedł czas na otwarcie drzwi. Tutaj sytuacja też może być trudna, bowiem niezabezpieczone uszczelki przymarzają do gołej blachy. Mocniejsze szarpnięcie może skutkować zerwaniem lub uszkodzeniem ich. Na przyszłość polecamy uzyć sylikonu w płynie.

Gdy pokonamy już wszystkie napotkane na drodze problemy i włożymy kluczyk do stacyjki powinniśmy najpierw sprawdzić czy nie mamy włączonych zbyt wiele urządzeń pożerających prąd. Przed zimowym rozruchem silnika warto na początek wyłączyć radio i klimatyzację, a dopiero potem przekręcić kluczyk. Oczywiście po upewnieniu się, że np. kontrolka świec żarowych zgasła. W przypadku nowych samochodów zima z reguły nie stanowi problemu, ale kilkunastoletnie auta bardzo szybko pokazują zimą słabości. Po odczekaniu kilku sekund możemy już przekręcić kluczyk.

Nie powinniśmy mieć żadnych oporów przed używaniem klimatyzacji zimą. Po pierwsze używanie jej zmniejsza ryzyko jej awarii, a po drugie zwiększa komfort jazdy. Szybko nagrzewający się strumień ciepła odparuje szyby w samochodzie. Nie ma obaw, że pęknie nam szyba gdyż nagrzewanie następuje stopniowo.

Podobne wiadomości:

Takiego BMW jeszcze nie było

Takiego BMW jeszcze nie było

Premiery 2014-07-21

Takata-Petri likwiduje zakład w Wałbrzychu

Takata-Petri likwiduje zakład w Wałbrzychu

Aktualności 2009-07-15

Komentuj:

~robin 2010-12-23

Po pierwsze - co to jest SYLIKON? Po drugie - klimatyzacja NIE NAGRZEWA powietrza - a tylko je chłodzi - z ew. mieszaniem ciepłego z zimnym aby utrzymać zadaną temperaturę - więc jeżeli silnik jest zimny - to cieplej w samochodzie nie będzie ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.