mojeauto.pl > motogazeta > Technika > "Autonomiczna" ciężarówka już na drogach

"Autonomiczna" ciężarówka już na drogach

Daimler Trucks stworzyło pierwszą samodzielnie jeżdżącą ciężarówkę. Freightliner Inspiration Truck już wyjechał na drogi Nevady - tam odbywają się pierwsze testy auta w regularnym ruchu.

To pierwszy taki przypadek - dotychczas po drogach stanu Nevada jeździły już co prawda samodzielnie różne pojazdy, ale nigdy o takich gabarytach. Freightliner (ta marka od 1981 roku należy do niemieckiego koncernu) to pełnowymiarowy pociąg na kołach, który dzięki zestawowi kamer, radarowi i odpowiednim czujnikom potrafi sam poruszać się w ruchu autostradowym. Utrzymuje się w ustalonym pasie ruchu, samodzielnie hamuje przed przeszkodami i ponownie wraca do zadanej prędkości, uwzględniając jednocześnie znaki drogowe.

Poza autostradami, system autonomicznej jazdy zwany Highway Pilot, staje się niestety bezużyteczny. Freightliner Inspiration Truck nie potrafi jeszcze zmieniać pasa ruchu, ani wyprzedzać, więc kierowcy mogą odetchnąć tylko podczas długich podróży największymi drogami. Gdy Freightliner napotyka na nieprzewidziane przeszkody drogowe, lub np. wyjątkowo złą pogodę, zleca kierowcy przejęcie kontroli. W ramach testu wyjątkowej ciężarówki, za jej kierownicą na autostradzie usiadł sam gubernator stanu Nevada - Brian Sandoval, który nie wchodząc maszynie w kompetencje przejechał nią odcinek w okolicach Las Vegas. Zanim pojazd Daimlera dostał zielone światło na testy w USA, musiał przejechać m.in. 10 000 testowych kilometrów na niemieckich torach próbnych.


Gra toczy się o wysoką stawkę - transport w ogromnym stopniu zależy od ogromnych ciężarówek. Jednak w wielu miejscach na świecie ich kierowcy mogą prowadzić pojazd bez przerwy tylko przez ograniczony ustawowo czas. Highway Pilot mógłby ich odciążyć i przyspieszyć tym samym czas dostaw towarów, jednocześnie pozytywnie wpływając na bezpieczeństwo drogowe. Ciekawą możliwością systemu jest także umiejętność połączenia się wielu ciężarówek w konwój - dzięki temu mogą bezpiecznie zmniejszyć odległości między sobą, redukując tym samym opór powietrza. Rozwój technologii autonomicznej jazdy w branży ciężarówek będzie szczególnie ciekawy, bo tutaj pragmatyczne podejście króluje nad przyjemnością prowadzenia samochodu.

Podobne wiadomości:

Denza 400 - chiński

Denza 400 - chiński "elektryk" od Daimlera

Aktualności 2016-08-24

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek Budweisera

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek...

Ciężarówki i Autobusy 2016-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.