mojeauto.pl > motogazeta > Technika > "Autonomiczne" Volvo na drogach za 2 lata

"Autonomiczne" Volvo na drogach za 2 lata

Program Volvo Drive Me ma na celu przystosowanie aut do samodzielnego ruchu po publicznych drogach. Do 2017 roku Szwedzi chcą wypuścić 100 "autonomicznych" aut, których kierowcy będą jedynie kontrolować samoistny ruch pojazdu.

W wyścigu do stworzenia pierwszego seryjnie produkowanego samochodu samojezdnego bierze udział wielu producentów. Volvo prężnie działa w celu wdrożenia swojego programu Drive Me. Szwedzki producent twierdzi, że pod względem technicznym samochody są już gotowe, ale stawka jest zbyt wysoka, by ryzykować. "Stworzenie tak skomplikowanego systemu, który będzie w 99% niezawodny nie wystarczy. Musimy być znacznie bliżej 100%, aby pozwolić samodzielnie jeżdżącym autom zmieszać się w ruchu z innym uczestnikami", mówi Dr Erik Coelingh, specjalista techniczny z Volvo.

Dlatego nowe Volvo XC90, które posłuży do testów, wyposażone jest w imponujący zestaw radarów, kamer i czujników laserowych, które zapewniają obraz 360 stopni wokół auta. Wraz z nawigacją satelitarną pozwalają one bardzo dokładnie określić pozycję pojazdu w przestrzeni. Kamery i radary rozpoznają też inne pojazdy na drodze, znaki drogowe, stan nawierzchni oraz ewentualne przeszkody. Zasięg czujników laserowych to aż 150 metrów, a 12 czujników ultradźwiękowych dodatkowo monitoruje otoczenie auta w poszukiwaniu pieszych, rowerzystów itp. niespodzianek ruchu drogowego.

Największe wyzwanie to zaprojektować system gotowy na niespodziewane sytuacje drogowe oraz potencjalne usterki. Dlatego biorące udział w eksperymentach samochody będą miały np. niezależny, awaryjny system zarządzający układem hamulcowym, aby zminimalizować ryzyko poważnego wypadku. Początkowo jazdy odbywać się będą tylko na wybranych drogach i w odpowiednich okolicznościach, tj. w sprzyjających warunkach pogodowych, na jezdniach oddzielonych od ruchu z naprzeciwka, bez rowerzystów oraz pieszych.

Kiedy samochód dojedzie do celu, lub "autonomiczna" jazda nie będzie mogła być kontynuowana (np. z powodu złych warunków atmosferycznych lub awarii technicznej), samochód odda się do dyspozycji kierowcy. Gdy ten nie zareaguje, Volvo samo odwiezie się w bezpieczne miejsce postoju.

Cel tego wielkiego przedsięwzięcia to zwiększenie bezpieczeństwa na drogach (automatyczne samochody docelowo będą szybciej reagowały na zagrożenie niż ludzie), ograniczenie zużycia paliwa oraz zwiększona przepustowość dzięki upłynnieniu ruchu. Seria 100 samochodów programu Volvo Drive Me ma ruszyć na trasy objazdowe w okolicach Göteborga do 2017 roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo XC90
Volvo XC90
Cena podstawowa już od: 258 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Pięć pomysłów na auto 4x4

auto motor i sport 2015-04-06

Różnią się nie tylko wielkością nadwozia, osiągami i ceną, ale przede wszystkim charakterami. Od najmniejszego do największego – Fiat Panda Cross, Jeep Renegade, Volvo V40 Cross Country, Skoda Superb Outdoor i Audi A6 Allroad. 

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Powoli zbliża się okres wyjazdów na narty. Warto pamiętać, że w wielu krajach konieczne są winiety, uprawniające do jazdy po autostradach: w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji. Podpowiadamy, gdzie kupować najtaniej winiety.