mojeauto.pl > motogazeta > Technika > "Gorące" technologie BMW

"Gorące" technologie BMW

BMW ujawniło pierwsze szczegóły nowych technologii połączonych z wymianą cieplną. Mają one znacząco wpłynąć na redukcję emisji spalin oraz zmniejszenie apetytu silników na paliwo.

Działanie pierwszego systemu ma wyeliminować w dużej mierze zjawisko tzw. "zimnego rozruchu". Dzięki specjalnym materiałom po zakończeniu jazdy silnik będzie dużo wolniej wytracał ciepło. Po 12 godzinach od zakończenia pracy jego temperatura ma wynosić około 40 stopni Celsjusza. Jeden stopień Celsjusza powyżej temperatury otocznia zmniejszy apetyt na paliwo w okolicach 0,2 procent.

Drugi pomysł ma swoje korzenie jeszcze w latach sześćdziesiątych w inżynierii kosmicznej. BMW zamierza zintegrować generator termoelektryczny z chłodnicą systemu recyrkulacji spalin. W tym przypadku zostałoby wykorzystane zjawisko Seebacka, które polega na powstawaniu prądu w obwodzie zawierającym dwa półprzewodniki, gdy ich złącza znajdują się w różnych temperaturach. Im większa różnica temperatur, tym większe napięcie jest w stanie wytworzyć ten układ. To rozwiązanie powinno zmniejszyć emisję CO2 i spalanie o 2 procenty.

Ostatnim wynalazkiem BMW jest wymiennik ciepła gazów spalinowych. Jego zadaniem byłoby ogrzewanie różnych elementów układu napędowego, aby zmniejszyć opory pracy przy zimnym oleju.

Większa część tych rozwiązań jest na razie w fazie prototypu. Jednak znając bardzo dynamiczne tempo rozwoju technologii można oczekiwać, że juz za parę lat znajdziemy te urządzenia w seryjnych wersjach.

Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW silniki BMW oszczedzanie paliwa

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Król sedanów kończy 25 lat – BMW M5!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~ja72 2009-10-29

n owoczesne technologie chyba ostatnie trafiaja do samochodow - a napewno moznaby bylo sciagnac jakies kosmiczne technologie na duza skale..ciekawe ze sie to firmom nie oplaca?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.