mojeauto.pl > motogazeta > Technika > "Gorące" technologie BMW

"Gorące" technologie BMW

BMW ujawniło pierwsze szczegóły nowych technologii połączonych z wymianą cieplną. Mają one znacząco wpłynąć na redukcję emisji spalin oraz zmniejszenie apetytu silników na paliwo.

Działanie pierwszego systemu ma wyeliminować w dużej mierze zjawisko tzw. "zimnego rozruchu". Dzięki specjalnym materiałom po zakończeniu jazdy silnik będzie dużo wolniej wytracał ciepło. Po 12 godzinach od zakończenia pracy jego temperatura ma wynosić około 40 stopni Celsjusza. Jeden stopień Celsjusza powyżej temperatury otocznia zmniejszy apetyt na paliwo w okolicach 0,2 procent.

Drugi pomysł ma swoje korzenie jeszcze w latach sześćdziesiątych w inżynierii kosmicznej. BMW zamierza zintegrować generator termoelektryczny z chłodnicą systemu recyrkulacji spalin. W tym przypadku zostałoby wykorzystane zjawisko Seebacka, które polega na powstawaniu prądu w obwodzie zawierającym dwa półprzewodniki, gdy ich złącza znajdują się w różnych temperaturach. Im większa różnica temperatur, tym większe napięcie jest w stanie wytworzyć ten układ. To rozwiązanie powinno zmniejszyć emisję CO2 i spalanie o 2 procenty.

Ostatnim wynalazkiem BMW jest wymiennik ciepła gazów spalinowych. Jego zadaniem byłoby ogrzewanie różnych elementów układu napędowego, aby zmniejszyć opory pracy przy zimnym oleju.

Większa część tych rozwiązań jest na razie w fazie prototypu. Jednak znając bardzo dynamiczne tempo rozwoju technologii można oczekiwać, że juz za parę lat znajdziemy te urządzenia w seryjnych wersjach.

Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW silniki BMW oszczedzanie paliwa

Podobne wiadomości:

BMW Concept 8 – luksusowa wizja coupe

BMW Concept 8 – luksusowa wizja coupe

Samochody luksusowe 2017-05-26

Już jutro rusza we Włoszech prestiżowa wystawa Villa d`Este. To właśnie tam zadebiutuje najnowszy projekt bawarskiego producenta. Koncepcyjny model nawiązuje do legendarnej „ósemki”. Czy w końcu doczekamy się następcy?

BMW Serii 4 - cała gama po liftingu

BMW Serii 4 - cała gama po liftingu

Premiery 2017-01-17

Komentuj:

~ja72 2009-10-29

n owoczesne technologie chyba ostatnie trafiaja do samochodow - a napewno moznaby bylo sciagnac jakies kosmiczne technologie na duza skale..ciekawe ze sie to firmom nie oplaca?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Przegląd płatny z góry od jesieni
Przegląd płatny z góry od jesieni
Już jesienią właściciele samochodów będą musieli zapłacić za przegląd, zanim samochód wjedzie na ścieżkę diagnostyczną.