mojeauto.pl > motogazeta > Technika > "Pływasz" po drodze? Sprawdź amortyzatory!

"Pływasz" po drodze? Sprawdź amortyzatory!

Sprawne amortyzatory w samochodzie to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Gdyby z nich zrezygnować, wówczas pierwsze ostre hamowanie lub pokonanie zakrętu prawdopodobnie skończyłoby się poważnym wypadkiem.

Działanie amortyzatorów w samochodzie można porównać do stawów kolanowych w nogach człowieka. Bez tych sprawnych podzespołów (dotyczy to zarówno pojazdów jak i dolnych kończyn), których zadaniem jest tłumienie nierówności i drgań, nie byłoby trudno nabawić się kontuzji nawet podczas niewielkiego skoku. Żeby lepiej to zobrazować, wystarczy spojrzeć jak pracują nogi narciarza alpejskiego podczas efektownych zjazdów.

Z roku na rok kondycja polskich dróg poprawia się. Jest jednak jeszcze wiele tras, na których amortyzatory przeżywają istną katorgę. A pracy mają przecież co nie miara. Odpowiadają za tłumienie drgań kół, chronią karoserię i elementy układu zawieszenia przed poważnymi awariami. Wspólnie ze stabilizatorami i sprężynami wpływają także na zachowanie właściwej trakcji samochodu i komfortu podróżowania. Dbają o to, by pokonywanie nierówności odbywało się bez nadmiernego bujania i wstrząsów. Jeśli są sprawne, auto również lepiej hamuje.

W Polsce gdzie średnia wieku samochodu to około 14 lat, problem wadliwych amortyzatorów jest niestety częsty i w wielu sytuacjach stanowi główną przyczynę wypadków drogowych. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie ich stanu zużycia. Bardzo często kierowcy nie mają też świadomości, że amortyzatory w ich samochodzie tracą na jakości. Przede wszystkim dlatego, że psują się one stosunkowo powoli, a to usypia czujność kierowcy, który w długiej perspektywie czasu przyzwyczaja się do zmieniającej się charakterystyki pracy całego zawieszenia.

Jak rozpoznać kiedy nadszedł najwyższy czas na wymianę amortyzatorów? Symptomów do podjęcia takiej decyzji jest wiele. W wielu starszych lub słabo doinwestowanych samochodach montowane są amortyzatory olejowe. Jeśli na ich obudowie dostrzec można wycieki oleju, wówczas nie warto się długo zastanawiać nad serwisem. Amortyzatory olejowe systematycznie są jednak wypierane przez lepsze jakościowo amortyzatory gazowe. W tym przypadku o ich kiepskiej formie informacji może nam dostarczyć codzienna jazda - jeśli nawet przy niewielkiej prędkości podczas pokonywania zakrętu lub hamowania słychać pisk opon, to znak, że amortyzatory są już "na wykończeniu". Podobną diagnozę można postawić jeśli auto podczas hamowania mocno nurkuje, a podczas deszczowej aury koła co chwilę poddają się efektowi aquaplaningu. Na szybsze zużycie amortyzatorów wpływa także styl jazdy - im bardziej agresywny, tym ich wymiana będzie częstsza.

Dbanie o amortyzatory ma szczególne znaczenie w przypadku nowszych aut, wyposażonych w szereg systemów bezpieczeństwa aktywnego. Poprawne działanie tak popularnych przecież systemów jak ABS czy ESP, przede wszystkim zależy od pełnej sprawności amortyzatorów. Jeśli są wadliwe, również i one nie są w stanie skutecznie wypełniać swojej roli, a co gorsze, mogą wywołać jeszcze więcej szkód, niż w przypadku samochodów nie posiadających ich na wyposażeniu. Wszystko przez to, że zmienia się wspomniana charakterystyka pracy całego zawieszenia i układu kierowniczego, których konstruktorzy po prostu nie są w stanie przewidzieć. I tak przy wadliwych amortyzatorach system ABS zamiast pomóc kierowcy wyhamować pojazd na krótszym dystansie, w efekcie drastycznie wydłuża drogę hamowania nawet o kilkanaście metrów!

Kontrolę amortyzatorów zaleca się przeprowadzać co około 20 000 km. Oczywiście wiele zależy od stylu jazdy kierowcy, stanu dróg po których jeździmy i renomie samych podzespołów.
Tematy w artykule: serwis amortyzator zawieszenie

Podobne wiadomości:

Oszczędzaj paliwo jeżdżąc dziurawymi drogami

Oszczędzaj paliwo jeżdżąc dziurawymi drogami

Technika 2015-08-14

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z obsługi, Mercedes poniżej średniej

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z...

Aktualności 2015-08-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.