mojeauto.pl > motogazeta > Technika > 'Wieprzowy' diesel

'Wieprzowy' diesel

Okazuje się, że niebawem produkcja paliwa będzie możliwa praktycznie ze wszystkiego. Amerykańskie koncerny ConocoPhillips oraz Tyson Foods opracowały wspólny projekt, dzięki któremu będzie możliwe produkowanie oleju napędowego z tłuszczu wieprzowego, wołowego oraz drobiowego.

'Wieprzowy' diesel

Odpowiednio przetworzone tłuszcze zwierzęce będą przerabiane na olej napędowy przypominający swoim składem chemicznym paliwo typu biodiesel z właściwościami identycznymi jak paliwo bazowane na ropie naftowej.

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że silniki nie będą potrzebowały modyfikacji, żeby "ruszyć" na zwierzęcym paliwie. Tłuszcz zwierzęcy jest produktem ubocznym, który powstaje w fabrykach Tysona i do tej pory był wykorzystywany do produkcji mydła i kosmetyków.

Dzięki specjalnym obróbkom chemicznym, zwykły tłuszcz zostanie przekształcony na bezsiarkowy olej napędowy. Nawiązując do słów przedstawiciela jednego z koncernów mniej więcej tak wyglądać będzie proces przetwarzania: "Poprzez termiczną depolimeryzację, tłuszcze zwierzęce będą przekształcane w węglowodorowe wsady, z których będzie można stworzyć olej napędowy wysokiej jakości. Dodatek w postaci tłuszczu zwiększy właściwości zapalne mieszanki."

Jeżeli wszystkie plany pójdą tak jak należy, "tłuste" paliwo wejdzie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych pod koniec tego roku. Oba koncerny mają w planach produkcję 650 milionów litrów nowoczesnego paliwa.

Czytaj także:

Pomarańczowe paliwo (2007-03-08)

Paliwo z kokosów! (2006-10-25)

Komentuj:

~arek 2007-04-27

ile świnia musi zjeść rzepaku, żeby powstał litr paliwa?, pewnie ze dwie tony...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.