mojeauto.pl > motogazeta > Technika > 'Wieprzowy' diesel

'Wieprzowy' diesel

Okazuje się, że niebawem produkcja paliwa będzie możliwa praktycznie ze wszystkiego. Amerykańskie koncerny ConocoPhillips oraz Tyson Foods opracowały wspólny projekt, dzięki któremu będzie możliwe produkowanie oleju napędowego z tłuszczu wieprzowego, wołowego oraz drobiowego.

'Wieprzowy' diesel

Odpowiednio przetworzone tłuszcze zwierzęce będą przerabiane na olej napędowy przypominający swoim składem chemicznym paliwo typu biodiesel z właściwościami identycznymi jak paliwo bazowane na ropie naftowej.

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że silniki nie będą potrzebowały modyfikacji, żeby "ruszyć" na zwierzęcym paliwie. Tłuszcz zwierzęcy jest produktem ubocznym, który powstaje w fabrykach Tysona i do tej pory był wykorzystywany do produkcji mydła i kosmetyków.

Dzięki specjalnym obróbkom chemicznym, zwykły tłuszcz zostanie przekształcony na bezsiarkowy olej napędowy. Nawiązując do słów przedstawiciela jednego z koncernów mniej więcej tak wyglądać będzie proces przetwarzania: "Poprzez termiczną depolimeryzację, tłuszcze zwierzęce będą przekształcane w węglowodorowe wsady, z których będzie można stworzyć olej napędowy wysokiej jakości. Dodatek w postaci tłuszczu zwiększy właściwości zapalne mieszanki."

Jeżeli wszystkie plany pójdą tak jak należy, "tłuste" paliwo wejdzie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych pod koniec tego roku. Oba koncerny mają w planach produkcję 650 milionów litrów nowoczesnego paliwa.

Czytaj także:

Pomarańczowe paliwo (2007-03-08)

Paliwo z kokosów! (2006-10-25)

Komentuj:

~arek 2007-04-27

ile świnia musi zjeść rzepaku, żeby powstał litr paliwa?, pewnie ze dwie tony...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando