mojeauto.pl > motogazeta > Testy samochodów > A gdyby tak Toyota Prius…

A gdyby tak Toyota Prius…

Jeśli przeprowadzić ankietę wśród taksówkarzy i zapytać ich, jaki samochód  jest najlepszy jako taksówka, lub które z aut, jakim jeździli na taksówce, wspominają najlepiej to pewnie wiele odpowiedzi padnie podobnych. Dla wielu taksówkarzy Mercedes W124 to auto nie do zdarcia i wielu Baleronami jeździ do tej pory. Świat idzie do przodu, więc wypadało by iść z duchem czasu. A co gdyby taksówkarze, również idąc za trendami panującymi w motoryzacji, przesiedli się do aut hybrydowych?

A gdyby tak Toyota Prius…
Toyota Prius w świecie motoryzacji zadebiutowała w 1997 roku, wtedy przeciętny użytkownik dróg nie wyobrażał sobie, że ten samochód powstał na poważnie. Większość obierało Priusa jako auto-ciekawostkę. Teraz hybrydowa Toyota dostępna jest w trzeciej generacji i gdy auto jest widywane na drogach nie wzbudza wielkiej sensacji. Koncerny motoryzacyjne starają nam się cały czas tłumaczyć, że auta hybrydowe i elektryczne to przyszłość motoryzacji.

Skoro hybrydy lub auta elektryczne mają zdominować świat czterech kółek to trzeba przyzwyczaić użytkowników dróg do tego, że będą oglądać samochody takiej jak ten Prius na drogach nie tylko w roli prywatnych aut. Jakich samochodów jest najwięcej w miastach oprócz tych zwykłych cywilnych? Taksówek. Zatem sprawdźmy czy nasza długodystansowa Toyota sprawdzi się w roli taksówki.

Rosnące ceny paliw powodują, że taksówkarze kilometry liczą uważniej i oszczędność paliwa w mieście to dla nich najważniejsza kwestia. W myśl zasady: mniej auto spali więcej zarobię. I tu z pomocą może przyjść auto hybrydowe. Takie jak nasza długodystansowa Toyota Prius. Auto posiada technologię, która pozwala na jazdę w pełnym trybie elektrycznym, jednak możemy poruszać się w nim tylko do prędkością 45 km/h, a po przejechaniu 2 km automatycznie włączy się silnik spalinowy. Jednak nie w tym rzecz. Toyota Prius ma nam służyć jako taksówka, więc ma być użytkowana głównie w mieście. Jazda w korkach może być nieco oszczędniejsza dzięki technologii hybrydowej. Zysk będzie nie duży, ale zawsze to coś.

Spalanie paliwa to jedno, ale pamiętajmy, że korzystając z Toyoty Prius mamy przewozić pasażerów. Tu jednak Toyota nie jest przyjazna dla tych, którzy zajmują miejsca siedzące w aucie. O ile z przodu pasażer może podróżować wygodnie, to z tyłu, a tam przecież będziemy wozić najczęściej klientów nie jest już tak różowo. Owszem, nie można narzekać na brak wygody w miejscu na nogi, ale linia dachu nad tylną kanapą powoduje, że osoby mojego wzrosty, czyli od 180 cm wzwyż, będą musiały siedzieć przykurczone, a to może je bardzo irytować.

Druga sprawa, to bagażnik, który swoją wielkością jest ograniczony przez umiejscowione w nim akumulatory. Może nie pomieścić wszystkich bagaży naszego klienta, którego będziemy odbierać np. z lotniska. Wtedy będziemy musieli poprosić kolegę o przejęcie kursu i zostaniemy na lotnisku z poczuciem wstydu. Ale to moje osobiste odczucia, warto więc jednak dowiedzieć się, co o Toyocie Prius w roli taksówki sądzi jedna z zainteresowanych stron.

Czy Toyota Prius nadaję się na auto służące jako taksówka? Przykład Pana Ryszarda pokazuje, że tak, a tylko tak naprawdę do nas, ewentualnych przyszłych taksówkarzy, należałoby podjęcie decyzji o wyborze Prisua jako auta na taksówkę. My w naszej redakcji cały czas jeszcze się nad tym zastanawiamy. Dlaczego? Rozejrzycie się po wrocławskich ulicach, a dostrzeżecie Maserati Quattroporte jeżdżące jako taksówka.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Prius
Toyota Prius
Cena podstawowa już od: 119 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota Auris Selection w polskich salonach - ceny

Toyota Auris Selection w polskich salonach -...

Aktualności 2017-05-03

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

~zielnik 2012-06-25

Podobne cudeńka widziałem na [pkt.5 regulaminu forum.admin] Duży wybór dealerów nowych i używanych hybryd i pojazdów elektrycznych.

~jarek 2012-04-17

Bardzo fajny artykuł, miło się go czyta:)

~hoho 2012-04-17

nowa gwiazda rośnie :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.