mojeauto.pl > motogazeta > Testy samochodów > Toyota Prius: Benzynowa elektrownia

Toyota Prius: Benzynowa elektrownia

Jeszcze parę lat temu widząc jego pierwszą generację można było powątpiewać w ewentualny sukces tego samochodu. Wydawał się za bardzo futurystyczny, a technologia zbyt odległa, by tak szybko się zadomowić. Teraz nowa odsłona sprawia, że nawet zepsuta Ameryka zgorzkniale się nawraca. Przynajmniej w kwestiach motoryzacyjno-ekologicznych. Lansowany przez gwiazdy ze 'Świętego Lasu' (ostatnio pokaźna flota na gali wręczenia Oscarów) sprawił, że paliwożerne SUV`y Amerykanów zaczynają na jego rzecz powoli rdzewieć

Toyota Prius: Benzynowa elektrownia

Pierwsza odsłona tego samochodu sięga jeszcze końcówki lat dziewięćdziesiątych. Był to czterodrzwiowy sedan oparty na modelu Echo, czyli odpowiedniku Yarisa sedan na rynku japońskim. Tam też zakończyła się kariera tego samochodu. Wielki szum, a następnie lawina nagród rozpętała się dopiero w 2004 roku, kiedy na świat przyszedł pięciodrzwiowy hatchback. Poza nagrodami w postaci tytułów samochodu roku zarówno w Stanach, jak też i na Starym Kontynencie, auto spotkało się z wielką aprobatą mieszkańców regionów ciemiężonych przez lokalne władze wysokimi podatkami ekologicznymi. 

Stylistyka: Aerodynamicznie wydajny
Projektanci Toyoty dołożyli wszelkich starań, aby stworzony przez nich samochód był jak najbardziej wydajny w kwestiach aerodynamiki. Bryła samochodu z profilu ma nieco trójkątny kształt, przez co złośliwi nazywają go "żelazkiem", lecz dzięki temu udało się uzyskać współczynnik Cx - 0,26. Tajemnicze wyprofilowania na dachu to nie efekt dachowania, lecz specjalnie opracowane kanały zmniejszające opory powietrza. Z tyłu przy zderzaku znajdziemy element działający na zasadzie dyfuzora, odprowadzającego powietrze z prawie idealnie płaskiego podwozia.

Spoglądając z oddali na samochód odnajdziemy w nim nieco "old-schoolowe" rysy nawiązujące do japońskich samochodów z lat osiemdziesiątych. Całość została jednak skrzętnie opakowana w nowoczesną obudowę pięciodrzwiowego hatchbacka. Całkiem spore przednie reflektory zostały rozciągnięte na długość, pomiędzy nimi wrzucono subtelny grill. Idąc dalej napotkamy dużą powierzchnię przedniej szyby położonej pod ostrym kątem oraz szyby boczne, które zapewniają odpowiednią widoczność na drodze. 

Wznosząca się linia dachu dokładnie w jego połowie zaczyna dynamicznie opadać w dół. Nieco przydługawy tył samochodu może nasuwać skojarzenie ociężałości sylwetki. Nietypowa konstrukcja tylnej części auta wymusiła dziwne położenie szyby, której kawałek dołożono pod spojlerem klapy bagażnika. Tylne lampy a`la "Lexus Style" nie są tutaj wynikiem działalności domorosłego tuningowca. Producent montuje je fabrycznie. I trzeba przyznać, że wyglądają całkiem nieźle.

Wnętrze: Pusto i futurystycznie
Pierwsze wrażenie, z jakim stykamy się po wejściu do samochodu to zaskoczenie, bowiem jest tutaj trochę nietypowo. Po takim aucie spodziewalibyśmy się, że w środku zastaniemy konsolę upchaną dużą ilością wyświetlaczy, przełączników. Jednak tutaj jest po prostu pusto. Prawie wszystkie klawisze i przełączniki zostały zintegrowane w dużym kole kierownicy, które niestety może być regulowane tylko w jednej płaszczyźnie. Reszta manipulatorów, obsługa radia oraz system zarządzania samochodem zostały zintegrowane w dotykowym, ciekłokrystalicznym wyświetlaczu umiejscowionym w centralnej części kokpitu.

O ile dla pasjonatów techniki takie rozwiązanie jest strzałem w dziesiątkę, to jednak dla osób, które na co dzień nie mają okazji obcować z urządzeniami typu hi-tech, nauka obsługi może być nie lada wyzwaniem. W głąb deski, tuż pod przednią szybą wkomponowano mały wyświetlacz informujący kierowcę o aktualnej prędkości, przełożeniu skrzyni biegów, a także zasięgu. Jadąc z dużą prędkością kierowca nie musi dekoncentrować swojej uwagi na poszukiwaniu prędkościomierza lub zasięgu. Po obu stronach deski mamy dużo wolnej przestrzeni, którą projektanci mogli wykorzystać na dodatkowe schowki, a które są tylko dwa i to jedynie po stronie pasażera. Trochę komicznie wygląda drążek automatycznej skrzyni biegów. Nie dość, że został umieszczony wysoko przy kierownicy, to na dodatek jest on bardzo mały. Na szczęście nie trzeba nim często manipulować, gdyż w aucie zamontowano skrzynię ECVT. Przy tej klasie i zaawansowaniu technologicznym samochodu producent powinien zastanowić się mocno nad zaimplementowaniem elektronicznego hamulca parkingowego, gdyż hamulec nożny został umieszczony trochę za wysoko i jego użytkowanie może sprawiać trudności.

Przednie fotele Priusa są dość duże i miękkie. Odzywa się tutaj amerykański styl. Na plus zasługują ekologiczne materiały, jakimi zostało wykończone wnętrze. Trochę gorzej jest jednak z wygodą. Przy dłuższych trasach trzeba robić częste przerwy, żeby rozprostować kości. Jednak do miasta pasuje jak ulał. Na tylnych fotelach miejsca jest wystarczająco dla osób o średnim wzroście, z zastrzeżeniem, iż będą to tylko dwie osoby. Problemy mogą się zacząć, gdy miejsce zajmie tam ktoś o słusznym wzroście. Z racji opadającej linii dachu, miejsca pod sufitem robi się krytycznie mało, tak samo wygląda sprawa w kwestii kolan. 

Przez to, że akumulatory silnika elektrycznego zajmują dużą ilość miejsca, do dyspozycji mamy nieco ograniczony bagażnik. Jego pojemność wynosi zaledwie 480 litrów. Nie jest ona porażająca, ale wystarczy na dwuosobową podróż. W razie czego zawsze można się posiłkować miejscem na tylnych fotelach.

Jazda: Lekko-strawna
Wsiadając po raz pierwszy za kierownicę hybrydowej Toyoty trzeba poświęcić przynajmniej kilkanaście minut, żeby pokrótce zapoznać się z obsługą wszystkich podstawowych urządzeń, takich jak np. radio, klimatyzacja, nawigacja, kamera cofania oraz sprzężony z nią system automatycznego parkowania. Całość została sprzężona w ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Przejdźmy jednak do rzeczy najciekawszej, czyli jednostki napędowej.

Pod pokrywą silnika zostały umieszczone dwa silniki. Jeden z nich to benzyniak o pojemności 1,487 centymetrów sześciennych. Wyposażono go w szesnaście zaworów oraz system zmiennych faz rozrządu. Moc, jaka może być przez niego wygenerowana, nie jest wprawdzie potężna (78 KM), aczkolwiek należy pamiętać, że do akcji w odpowiednim momencie wkracza elektryczny silnik dokarmiany prądem zmiennym o napięciu 500 V. Jego moc szacowana jest na 68 KM.

Po sukcesywnym rozbrojeniu immobilisera, kładziemy nogę na pedale hamulca i wciskamy przycisk POWER. I w tym momencie testowane auto serwuje nam kolejną porcję zdziwienia. Nie słychać bowiem charakterystycznego "kręcenia" rozrusznikiem. O tym, że wszystkie "funkcje życiowe" samochodu zostały uruchomione informuje nas ikona READY na wyświetlaczu pod szybą. Przesuwamy lewarek skrzyni biegów do pozycji D, a następnie lekko przyciskamy pedał gazu. Samochód rozpędza się dość energicznie (400 Nm momentu obrotowego przy 1.200 obr./min silnika elektrycznego) bez wydawania jakichkolwiek dźwięków. I tak aż do chwili, kiedy mocniej wciśniemy pedał akceleratora, bądź też przekroczymy prędkość rzędu 50 km/h. Dopiero wtedy możemy poczuć lekką wibrację, która oznajmia nam, że do akcji wkroczył silnik spalinowy. Wprawni obserwatorzy zauważą także, że na ekranie LCD (prezentującym aktualnie wykorzystywany rodzaj zasilania), energia z silnika spalinowego płynie do układu przeniesienia napędu oraz do akumulatorów doładowując je. Regeneracja energii następuje także w czasie zwalniania lub hamowania. Przy naładowanych do pełna akumulatorach samochód może przejechać na samym silniku elektrycznym odległość 2 kilometrów, przy prędkości nieprzekraczającej 40-50 km/h. Dzięki temu w czasie redakcyjnego testu kilka razy udało nam się dojechać z domu do siedziby redakcji całkowicie za darmo.

Ekologiczna jednostka napędowa Toyoty została sprzężona z bezstopniową skrzynią pasową ECVT. Dzięki niej silnik wykorzystuje największy moment obrotowy i nie odczuwamy szarpnięć związanych ze zmianą biegów. Przekłada się to jednak na dość niską kulturę pracy. Silnik w niektórych momentach wydaje z siebie odgłosy, jakby pracował  bez przerwy na wysokich obrotach. Średnie spalanie Toyoty jest umiarkowane. W trybie pozamiejskim samochód spala w granicach 4,5 l/100km. Wizyta w zatłoczonym mieście to wzrost apetytu jednostki benzynowej do poziomu 5,5-6,0 l/100km. Zaznaczyć trzeba, że oba wyniki zostały uzyskane przy włączonej klimatyzacji oraz innych energochłonnych odbiornikach. Według danych producenta Toyota rozpędza się od 0-100km/h w 10.9 sekundy. Jest to dobry czas, ale wciskając energicznie pedał gazu czujemy, że auto rozpędza się mozolnie, niczym przysłowiowy klocek.

Jeśli chodzi o kwestię zawieszenia, japońscy konstruktorzy zamontowali z przodu kolumny MacPhersona, natomiast z tyłu belkę skrętną. Amortyzatory mają nieco przytłumiony i krótki skok, lecz przy nierównościach poprzecznych auto dobrze trzyma się drogi i nie występuje w nim zjawisko podsterowności. Układ kierowniczy reaguje na zmianę toru jazdy z niewielkim opóźnieniem.

Podsumowanie: dla zatwardziałych ekologów
Pomimo fali trendów, jakie przypływają do nas z poważnym opóźnieniem zza oceanu, nowa Toyota Prius nie potrafi się odnaleźć na naszym rynku. Powód może wydawać się prozaiczny, cena, a także zerowe zainteresowanie naszych włodarzy w kierunku promocji ekologicznych napędów. Może gdyby na wzór Mekki niektórych naszych rodaków (Londyn), wprowadzić możliwość obniżenia kosztów związanych z posiadaniem samochodu, to z pewnością większa liczba osób mogłaby wyrazić zainteresowanie dla takiego rozwiązania. 

W cenie 112.500 zł (103 tys. wersja podstawowa) otrzymujemy samochód wyposażony technologiczne nowinki, który jest niezwykle przyjazny dla środowiska. Niestety, jak na razie w naszym kraju mało kto zwraca na to ostatnie większą uwagę. Jedynym konkurentem na "zielonym" polu bitwy pozostaje tylko Honda Civic, której cena zaczynają się od 92.600 złotych. Jednak mniejsza cena odbija się na osiągach, które są nieco gorsze. Podsumowując krótko, dzisiejsze samochody z napędem hybrydowym trzeba raczej traktować w kategoriach drogiej ciekawostki. Następne lata, a może już miesiące przyniosą z pewnością dużą rewolucję w tym temacie.

+ ekologiczna jednostka napędowa
+ umiarkowane spalanie
+ oryginalny design
- głośna praca silnika spalinowego
- słaba dynamika
- cena


Zobacz galerię zdjęć z testu modelu Toyota Prius

Dowiedz się więcej na temat modelu Toyota Prius

Zobacz cennik oraz listę wyposażenia modelu Toyota Prius

Czytaj także:

Masz Toyotę Prius? Masz problem (2007-02-06)

Kontynuacja Priusa (2007-01-22)

Najpopularniejsze hybrydy 2006 (2006-09-25)

Pół miliona Priusów (2006-06-07)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Prius
Toyota Prius
Cena podstawowa już od: 119 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Aktualności 2017-03-13

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Aktualności 2017-07-25

Komentuj:

~Prius Expert 2010-06-27

Piszcie, Panie i Panowie, bedzie troche smiechu na forum, mam Priusa z 1997 roku i o Priusie wiem wszystko (pierwszy Prius produkowany WYLACZNIE na rynek japonski), i poza tym, ze niestety bateria trakcyjna czyli EV mu padla ze starosci i trzeba bylo troche pokombinowac, bo Panasonic zaprzestal produkcji, oraz to, ze dostep do oprogramowania diagnostycznego jest dramatem, (zciagalem to az z Nowej Zelandi, bo tam jest masa entuzjastow, ktorzy kupuja to auto circa 1000 $ i kombinuja), nie zepsulo sie NIC !!!!

~Prius Expert 2010-06-27

Ha ha ha , to nie samochod elektryczny, tylko hybrydowy, w ktorym bateria EV sluzy do odzysku energii traconej podczas hamowania lub jazdy z gorki. Chcesz jezdzic elektrycznie - kup Tesle Roadster, lub jakis wynalazek pana Kopcia z Gdanska.

~do mao 2007-04-11

Jak byś chciał wiedzieć to ten Prius wyszedł wcześniej niż citroen c-4 Osobiście uważam że napęd hybrydowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem tylko trzeba go udoskonalić. Może dałoby się żeby był silnik diesla i hybryda wtedy spalanie byłoby bardzo niskie.

~mao 2007-04-10

co to cytryna C-4 ? ahhhah juz japonce nie umieja nic swojego wymyslic, tylko lamuja.... biedny ten samochod...

~do stan (jeszcze raz) 2007-04-05

Poza tym zauwaz chlopcze ze w zwyklym aucie energie ktora powstaje w wyniku przemian tracisz a tu zostaje wykorzystana....Wprost uwielbiam takich pseldo fizykow:) Porazka...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando