mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 100 000 zagrożonych miejsc pracy

100 000 zagrożonych miejsc pracy

Według szacunków ekspertów branży motoryzacyjnej w Niemczech, w ciągu 10 najbliższych lat zagrożonych likwidacją może być aż 100 000 stanowisk pracowniczych. Główną przyczyną tego zjawiska są stale rosnące koszty produkcji.

W Niemczech koszt godziny pracy w fabryce samochodów sięga nawet 55 Euro, zaś w krajach Europy Wschodniej średnio 5 Euro. Z aktualnej liczby 760 000 stanowisk branży moto, może zostać zlikwidowanych 100 000, twierdzi Ferdinand Dudenhoeffer z centrum CAR badającego rynek motoryzacyjny w Niemczech. „Proces likwidacji takiej ilości miejsc pracy zajmie około 10 lat” – dodaje Dudenhoeffer. Zakłada się, że w roku obecnym u naszych zachodnich sąsiadów pracę w zakładach motoryzacyjnych straci co najmniej 20 000 osób.

Jako przykłady eksperci przedstawiają sytuację w Volkswagenie, gdzie aktualnie trwają dyskusje nad likwidacją 20 tys. stanowisk i sytuację w Oplu, gdzie do skreślenia jest około 10 tys. miejsc. Zdaniem fachowców problemu nie rozwiążą nawet utrzymujące się ostatnio na wysokim poziomie wyniki sprzedaży nowych aut. „Myślę, że rosnący popyt na samochody jeszcze bardziej napędzi spiralę zwolnień bowiem koncerny jeszcze szybciej będą przenosić się na wschód Europy w poszukiwaniu tańszej siły roboczej” – komentuje Dudenhoeffer.

Komentuj:

~jack 2006-04-20

dokładnie - dzisiaj do Polski (oby nie do Czech czy Słowacji) a za 15 lat na Ukrainę. Jest tylko jeden problem. 1% wzrostu w Niemczech daje w Polsce wzrost o 2% :-) Życzmy chłopakom zza Odry wszystkiego najlepszego!

~pl 2006-04-20

być może część inwestycji trafi zatem do Polski?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wady wzroku u kierowców
Wady wzroku u kierowców
Jak wynika z badań, nawet dwie trzecie kierowców w Polsce nie jest świadomych swojej wady wzroku lub korzysta ze źle dobranych okularów. To poważne zagrożenie.