mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 100 lat Ford Motor Company

100 lat Ford Motor Company

16 czerwca 2003 Ford Motor Company obchodził jubileusz stulecia swojego istnienia.

Właśnie teraz szczególnie ostro widać niezwykłość i rewolucyjność dokonań Henry'ego Forda. Firma Ford Motor Company jest odzwierciedleniem potęgi marzeń - wizja Henry Forda powszechnej mobilności, obecnie uważanej za coś oczywistego w sposób znaczący przyczyniła się do rozwoju społecznego i stabilizacji gospodarczej świata. Przez lata dynamicznego rozwoju, koniecznych wyrzeczeń od małego przydomowego garażu i czterokołowego pojazdu Ford Motor Company stała się wiodącym światowym koncernem konsumenckim, dostarczającym produkty i usługi motoryzacyjne oraz zapewniającym milionom ludzi na całym świecie swobodę przemieszczania się i podróżowania.

Najbardziej znany model w historii Ford Motor Company - model T, ma rówież swoje szczególne miejsce w historii motoryzacji. Gdy w 1927 roku podjęto decyzję o zakończeniu produkcji Forda T z taśm produkcyjnych na całym świecie zjechało blisko 16 mln egzemplarzy. Ten rekord pobił w poźniejszym czasie VW Garbus, natomiast do dnia dzisiejszego pozostają niepobite następujące rekordy:

- 1921 rok - Ford T stanowił 56,5% wszystkich zarejestrowanych na świecie samochodów,

- 1918 rok - Ford T stanowił 50,4% światowej produkcji motoryzacyjnej, w roku tym wyprodukowano 642.750 Fordów T, przy światowej produkcji motoryzacyjnej na poziomie 1.275.324 pojazdy,

- Ford był pierwszym producentem samochodów, który wyprodukował milion sztuk danego modelu; milionowy egzemplarz Forda T zjechał z linii produkcyjnej 10 grudnia 1915 roku,

- W 1921 roku Ford Motor Company była pierwszym producentem, który przekroczył roczną produkcję miliona egzemplarzy. W owym roku wypodukowano 1.003.054 egzemplarze Forda T.

Henry Ford zsłynął z wielu powiedzeń,między innymi z tego, że klient może mieć samochód w dowolnym kolorze pod warunkiem , że jest to kolor czarny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wynikało to z wprowadzenia w 1914 roku ruchomej taśmy produkcyjnej i czarna farba była jedyną wówczas dostępną, która schła wystarczająco szybko.

Samochody marki Ford przed wprowadzeniem ruchomej taśmy produkcyjnej były dostępne w wielu kolorach. Również od 1926 roku można było wybierać kolor Forda, kiedy to technologia lakierowania samochodów dogoniła ówczesne metody produkcji samochodów.

Ford należy również do pionierów we wprowadzaniu innowacji do swoich samochodów:

- 1955 rok - Ford wprowadził program testów zderzeniowych z użyciem manekinów wyposażonych w czujniki elektroniczne,

- 1985 rok - Ford wprowadził w całej gamie Forda Scorpio układ ABS w standardowym wyposażeniu,

- 1989 rok - Ford wprowadził układ ABS jako opcja do Forda Fiesta, dzięki czemu stał się pierwszym producentem, który oferował ten układ w całej gamie swoich produktów.

Na przestrzeni stuletniej historii Ford rozważał również możliwość zakupu innych znanych producentów samochodów i tak Mazda, Jaguar, Aston Martin, Land Rover, Volvo, Mercury, Lincoln należą w chwili obecnej do Ford Motor Company.

Ford Motor Company wciąż czerpie z bogatej tradycji swego Założyciela, patrząc w przyszłość, nie tylko szuka innowacyjnych rozwiązań w projektowaniu, technologii i produkcji samochodów, ale także dba o otaczające środowisko naturalne. Obecnie Ford Motor Company nadal pozostaje firmą rodzinną, na czele której stoi prawnuk Założyciela - William Clay Ford Jr. Poczucie przynależności do rodziny oraz poszanowanie tradycji i wartości jest w tej chwili rozciągnięte na pracowników, dilerów, dostawców, współwłaścicieli oraz klientów w ponad 200 krajach na całym świecie.

Dzięki masowej produkcji trwałego, niezawodnego samochodu, na który mogła sobie pozwolić przeciętna rodzina, Henry Ford uczynił ludzi niezależnymi, mobilnymi. I właśnie to inspiruje nas do jeszcze lepszego dopasowywania naszej oferty do potrzeb i oczekiwań polskich klientów. Sukces jaki Ford w Polsce odniósł w ubiegłym roku i odnosi w bieżącym jest dla nas potwierdzeniem skuteczności i prawidłowości podejmowanych działań. Z okazji tak doniosłego wydarzenia Ford Polska Sp. z o.o. przygotował dla klientów wyjątkową ofertę obejmującą modele Ford Fiesta, Fusion, Focus i Mondeo. - powiedział A. Kołodziejczyk.

Ford Motor Company jest drugim największym na świecie producentem samochodów zatrudniającym ok. 350 000 pracowników i prowadzącym interesy na ponad 200 rynkach, zlokalizowanych na 6 kontynentach. Do Ford Motor Company należą następujące marki samochodów: Aston Martin, Ford, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mazda, Mercury i Volvo. Ponadto firma prowadzi działalność usługową poprzez należące do niej Ford Credit, Hertz i Quality Care. Główna siedziba koncernu znajduje się w Dearborn, w stanie Michigan. W Europie Ford zatrudnia ponad 60 000 pracowników i prowadzi działalność na 42 rynkach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
W polskich salonach marki Mitsubishi ruszyła wyprzedaż aut z rocznika 2018. Zniżki sięgają nawet 41 tys. złotych.