mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 109 mln zysku Fiata w Polsce

109 mln zysku Fiata w Polsce

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Fiat Auto Poland S.A. zatwierdziło sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2003, który dobrze zapisał się w historii Spółki.

Z powodzeniem i w zakładanym terminie został przeprowadzony bardzo trudny proces inwestycyjny, związany z uruchomieniem w zakładzie w Tychach seryjnej produkcji nowego samochodu Fiat Panda, który odnosi tak duże sukcesy handlowe i marketingowe w całej Europie. Nowy Fiat Panda jest obecnie najchętniej kupowanym samochodem w Polsce, a liczne krajowe i międzynarodowe organizacje doceniają walory tego samochodu, przyznając mu  prestiżowe wyróżnienia, z tytułem Car of The Year 2004 na czele.

W 2003 roku Fiat Auto Poland S.A.  wyprodukował 203.630 samochodów, w tym m. in.  115.504 szt. Seicento, 86.046 szt. Panda,  tj. o 28,5 proc. więcej niż w roku 2002.  Na rynki do 27 krajów na świecie zostało wyeksportowanych 159.602 szt. samochodów (o 33,3 proc. więcej niż w roku ubiegłym) - w tym  m.in. 89.602 szt. Seicento, 69.520 szt. Pand. Udział eksportu w produkcji wyniósł więc 78,4 proc.

Na rynku krajowym sprzedano  67.287 samochodów osobowych i 3.687 dostawczych (w sumie wzrost o 18,2 proc. w stosunku do 2002 roku). Udział w tej sprzedaży samochodów produkcji krajowej wyniósł ponad 61 proc. Fiat zajmuje pozycję lidera  na polskim rynku samochodów osobowych, z udziałem w tymże rynku 18,8 proc. Po raz pierwszy Fiat został także liderem w sprzedaży samochodów dostawczych (udział w rynku 14,6 proc.).

Fiat Auto Poland S.A. dzięki m.in.:
- wzrostowi produkcji i sprzedaży (szczególnie na eksport)
- korzystnemu kursowi walut
- obniżce kosztów pośrednich produkcji
- oszczędnościom w kosztach zakupu materiałów,
osiągnął zysk netto w wysokości 109 mln. Pomimo że Spółka w 2003 roku poniosła wyższe koszty z tytułu:  nowych uruchomień, wzrostu amortyzacji w związku z uruchomieniem nowego modelu samochodu oraz restrukturyzacji - osiągnięty zysk jest o 21 proc. wyższy niż w 2002 roku.

Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Fiat Auto Poland S.A., tak jak to zawsze miało miejsce od początku działalności Spółki, podjęło uchwałę o przeznaczeniu zysku w całości na kapitały własne, które będą wykorzystywane następnie na potrzeby rozwoju firmy w Polsce.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.