1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. 10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense

Toyota sprzedała już 10 milionów samochodów, wyposażonych w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense

Jak informuje japoński producent, na drogi trafiło już 10 milionów egzemplarzy aut z systemem Toyota Safety Sense. Udało się to osiągnąć w zaledwie 3,5 roku.

Pakiet TSS zadebiutował na rynku w marcu 2015 roku i zaczął być stopniowo wprowadzany do kolejnych modeli. Toyota przewiduje, że jeszcze w tym roku łącznie 3 miliony samochodów w Japonii i 5 milionów w Ameryce Północnej będzie wyposażonych w pakiet Toyota Safety Sense.

Obecnie około 90 proc. samochodów, które opuszczają salony Toyoty i Lexusa w Japonii, USA i Europie, jest wyposażonych w opracowany przez Toyotę pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego. Do tej pory został on wprowadzony do 68 krajów, w tym do Chin, innych krajów azjatyckich, na Bliski Wschód i do Australii. Do 2020 roku liczba krajów, w których TSS będzie oferowany, wzrośnie do 100.

Czym jest Toyota Safety Sense?

Toyota Safety Sense pomaga zapobiegać wypadkom lub ograniczać ich skutki, jeśli uniknięcie kolizji nie jest możliwe. Jego skuteczność potwierdzają dane zbierane w Japonii, USA i Europie.

Badania wykazały, że w rzeczywistych warunkach drogowych udział samochodów w kolizjach z poprzedzającym autem został zredukowany o około 70 proc., dzięki wyposażeniu w pakiet Toyota Safety Sense. W przypadku pojazdów wyposażonych jednocześnie w TSS i Intelligent Clearance Sonar (ICS), który zapobiega kolizjom przy małych prędkościach, częstotliwość zderzeń z poprzedzającym samochodem spadła o 90 procent.

W tym roku zadebiutował pakiet Toyota Safety Sense drugiej generacji, który opiera swoje działanie na współpracy radaru i jednosoczewkowej kamery o wydłużonym zasięgu, większych zdolnościach wykrywania niebezpieczeństw i rozwiniętej funkcjonalności.

Toyota Safety Sense drugiej generacji obejmuje udoskonalone systemy oraz nowe funkcje, w tym:

  • rozbudowaną wersję systemu zapobiegania zderzeniom z poprzedzającym samochodem (PCS)4 z funkcją wykrywania pieszych w dzień i w nocy oraz wykrywania rowerzystów przy świetle dnia,
  • aktywny tempomat (IACC), który pomaga utrzymać bezpieczną odległość od poprzedzającego samochodu,
  • układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA),
  • system rozpoznawania znaków drogowych o większej liczbie funkcji (RSA),
  • system automatycznego przełączania między światłami mijania i drogowymi (AHB).

Do TSS dołącza także asystent pasa ruchu (LTA). Można go uruchomić, kiedy włączony jest aktywny tempomat. System kontroluje tor jazdy delikatnymi ingerencjami w położenie kierownicy, tak by auto poruszało się pośrodku pasa ruchu, nawet na łukach drogi.

W TSS drugiej generacji dostępny jest też nowy, inteligentny adaptacyjny tempomat (intelligent Adaptive Cruise Control, iACC), łączący funkcje tempomatu i systemu rozpoznawania znaków drogowych (RSA). Kiedy samochód jedzie ze stałą, zadaną przez kierowcę szybkością, a RSA rozpozna znak ograniczenia prędkości, kierowca może z łatwością dostosować do niego tempo jazdy, naciskając przycisk na kierownicy.

W Polsce Toyota Safety Sense jest oferowany w niemal wszystkich modelach w standardzie lub za dopłatą w cenie lakieru metalizowanego.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Toyota Mirai z rekordem zasięgu na jednym tankowaniu wodoru

Toyota Mirai z rekordem zasięgu na jednym...

Aktualności 2021-06-09

Tablet jak cegła - Volvo ostrzega przed zagrożeniem

Tablet jak cegła - Volvo ostrzega przed...

Bezpieczna jazda 2021-06-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche 911 GTS - premiera
Porsche 911 GTS - premiera
Około półtora roku po premierze generacji 992 seria modelowa Porsche 911 wzbogaca się o sportowe warianty GTS.