mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 110 lat w Mlada Boleslav

110 lat w Mlada Boleslav

Skoda obchodzi w tym roku swoje 110-te urodziny. Już ponad wiek trwa historia koncernu z Mlada Boleslav, który nie powstałaby zapewne gdyby nie... zepsuty rower księgarza Vaclava Klementa.

110 lat w Mlada Boleslav

Zawiedziony nieskutecznością istniejących punktów naprawy rowerów, postanowił założyć, wraz z Vaclavem Laurinem, własny. Firma powstała 30 września 1895 r. i zajęła się również składaniem rowerów z części dostarczanych z Anglii. Swoją siedzibę miała na przedmieściach Mlada Boleslav, a główny punkt sprzedaży... w księgarni Klementa.

Kolejnym krokiem na drodze do budowy potentata w branży samochodowej była podróż Vaclava Klementa do Paryża, z której, zafascynowany zetknięciem z prawdziwym ruchem drogowym, przywiózł pomysł na produkcję motocykli. W 1901 r. motocykl marki L&K wziął udział w międzynarodowych zawodach sportowych w Paryżu i zapoczątkował pasmo sportowych sukcesów pojazdów marki L&K.

Już w 1905 r. firma Laurin i Klement rozpoczęła produkcję samochodów, a 27 czerwca 1925 r. stała się częścią koncernu Emila Skody z Pilzna... Wszystkie samochody wyprodukowane w Mlada Boleslav miały odtąd na masce znaczek firmowy Skoda.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Winter Edition w Polsce
Renault Winter Edition w Polsce
Renault wprowadziło specjalną, bogato wyposażoną serię Winter Edition dla wybranych modeli osobowych z rocznika 2018.