mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 13 milionów Passatów

13 milionów Passatów

Ponad trzydzieści lat temu, latem 1973 roku, z fabryki w Emden wyjechał pierwszy Volkswagen Passat, rozpoczynając epokę limuzyn przednionapędowych.

13 milionów Passatów

Passat miał być nowoczesnym następcą modeli "1600" i "440" i w latach siedemdziesiątych zastąpił je godnie. Zmienił kierunki rozwoju technologicznego aut osobowych swojej klasy. Inowacjami były: przedni napęd i posadowiony poprzecznie z przodu rzędowy silnik chłodzony cieczą. Tak kończyła się dominacja chłodzonych powietrzem bokserów montowanych w autach VW za tylną osią. Pod maską grało tylko 85 KM, wydaje się to niewiele przy 275 KM obecnej jednostki W8 montowanej współcześnie w Passacie, w swoim czasie była to jednak moc zupełnie wystarczająca. Do wyboru były nadwozia trzy- i pięciodrzwiowe mieszczące swobodnie pięciu pasażerów, a w roku 1974 do sprzedaży trafił Passat Variant, poszerzając gamę marki i stając się z miejsca przebojem wśród przedsiębiorców poszukujących auta pojemnego i praktycznego. W roku 1978 pojawił się w ofercie diesel 1,5-litra o mocy maksymalnej 50 KM, pozwalający modelowi zadowolić także oszczędnych klientów. Pierwsza generacja sprzedała się w liczbie 2,6 mln egzemplarzy.

Następne generacje Volkswagena Passata pojawiały się kolejno w latach 1980 (druga generacja), 1988 (trzecia), 1993 (czwarta), a od 2000 r. w sprzedaży znajduje się najnowsza generacja Passata.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.