mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 13 milionów silników w Ford Bridgend

13 milionów silników w Ford Bridgend

Z okazji swoich 26 urodzin fabryka Ford Bridgend w Wielkiej Brytanii dodała do swojego zestawienia nowy model silnika o nazwie SI6. Od jej powstania zostało tam złożonych 13 milionów silników dla koncernu Ford.

13 milionów silników w Ford Bridgend

Fabryka w Bridgend zajmuje się dostarczaniem jednostek napędowych dla Forda oraz marek będących w jego posiadaniu, czyli: Jaguar, Land Rover, a także Volvo. W tym roku zaplanowano produkcję na 700 tysięcy sztuk silników benzynowych.
 
Pod koniec lat siedemdziesiątych stworzono fabrykę, aby produkowała silniki CVH (Compund Valve angle Hemispherical combustion chamber) dla modeli Escort, Sierra oraz Fiesta, która w tym roku obchodzi swoje trzydzieste urodziny. Począwszy od 1981, aż do 1996 roku produkowano tam dziennie 2.100 egzemplarzy tej jednostki, osiągając w rezultacie wynik 6 milionów sztuk. W 1988 roku rozpoczęła się modernizacja, która trwała trzy lata. Miała ona przystosować to miejsce do produkcji szesnasto-zaworowego silnika o nazwie Zetec. Nowa jednostka była początkowo produkowana w wersji 1,8, lecz po kilku latach ofertę wzbogacono o pojemność 1,6 oraz 2,0. W 2004 roku brytyjska fabryka była jedyną na świecie, gdzie produkowano te modele jednostek. Ich seria została zakończona z wynikiem 3,5 miliona egzemplarzy. Na bazie tego silnika zaprojektowano wersję znaną pod nazwą Zetec-SE. Znalazła ona zastosowanie w modelach takich jak Fiesta, Fusion, Focus, a także Volvo S40.
 
W 1996 roku marka Jaguar zadebiutowała na taśmie produkcyjnej Bridgend. Na dzień dzisiejszy produkuje się tam silniki o pojemności 3,2 oraz 4,0 litra dla modeli XJ8, XK8, XKR oraz S-Type. Dla Premier Automotive Group (PAG) skupiającej luksusowe marki takie jak: Jaguar, Land Rover, Volvo oraz Aston Martin, uruchomiono dodatkową linię montująca silniki 4,2 oraz 4,4 używane przede wszystkim w samochodach Land Rover. W zeszłym roku produkcja dla PAG osiągnęła poziom 80 tysięcy egzemplarzy. Jednak po wprowadzeniu nowego silnika (SI6) oczekuje się, że sukcesywnie zwiększy tą ilość. Do końca 2009 roku fabryka zamierza osiągnąć ogólny wynik miliona egzemplarzy.

Czytaj także:

Ukraińsko - chińskie auta z Polski (2006-05-23)

10 nowych fabryk Toyoty (2006-05-22)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Ford Bridgend

Podobne wiadomości:

Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele

Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele

Aktualności 2019-01-17

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Pojawienie się pierwszych hybryd spowodowało stopniowy powrót napędu elektrycznego, który jest przecież tak stary, jak motoryzacja.