mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 18 lat i kupują samochód

18 lat i kupują samochód

Co jedenasty Polak (9%) w wieku 18 lat i więcej planował na początku 2009 roku zakup samochodu osobowego dla siebie lub swojego gospodarstwa domowego - wynika z badań TNS OBOP. 6% respondentów deklarowało zamiar zakupu auta w okresie styczeń 2009 – styczeń 2010. Najczęściej planowany jest zakup auta używanego.

18 lat i kupują samochód
Plany dotyczące zakupu samochodu nie uległy zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych (2007 - 2008), kiedy to po wyraźnym wzroście intencji zakupu w porównaniu z 2006 r. ustabilizowały się na poziomie około 10%.

Z badania wynika, że 6% ogółu dorosłych Polaków planowało dokonać zakupu samochodu w okresie styczeń 2009 r. – styczeń 2010 r. Pozostałe 3% planowało zakup w okresie późniejszym niż w ciągu 12 miesięcy, z czego większość deklarowała okres najwyżej dwóch lat. Odsetek osób wyrażających zamiar zakupu samochodu w ciągu bieżącego roku jest taki sam, jak na początku 2008 r.

Planując zakup auta, zdecydowana większość Polaków myśli o pojeździe używanym (92% planujących zakup w 2009 r.); jedynie 6% chce wybrać auto fabrycznie nowe. Intencja zakupu nowego fabrycznie pojazdu nie uległa istotnym zmianom w stosunku do roku 2008 kiedy takie plany deklarowało 8% respondentów.

„TNS OBOP realizował badanie w okresie, kiedy do Polski napływały informacje o kryzysie gospodarczym w USA i w Europie Zachodniej oraz o pogarszającej sytuacji w kraju. Mimo to wyniki badania pokazują, że intencja zakupu samochodu wśród Polaków nie osłabła - taki sam odsetek Polaków planuje kupić samochód osobowy w 2009 roku co w roku ubiegłym. Podobna jest też grupa planująca zakup auta fabrycznie nowego. Można przypuszczać, że samochód stał się dla Polaków dobrem na tyle użytecznym, że nawet w obiektywnie niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, nie chcą odkładać na później swoich planów zakupowych.”  – komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Podobne wiadomości:

Dowiedz się, jakie auta kupują Polacy?

Dowiedz się, jakie auta kupują Polacy?

Aktualności 2014-08-25

Walczą z agresywnymi kierowcami

Walczą z agresywnymi kierowcami

Aktualności 2014-09-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Pojawienie się pierwszych hybryd spowodowało stopniowy powrót napędu elektrycznego, który jest przecież tak stary, jak motoryzacja.