mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 1-litrowy Volkswagen na drodze

1-litrowy Volkswagen na drodze

Przyjazny dla środowiska i oszczędny prototyp

1-litrowy Volkswagen na drodze

Volkswagen zaprezentował w Hamburgu 1-litrowy, przyjazny dla środowiska pojazd. Podczas pierwszej oficjalnej jazdy na trasie Wolfsburg – Hamburg auto spalało średnio 0.89l na 100km.

Prototyp ma 3650mm długości i 1250mm szerokości, a waży jedynie 290kg. Przy budowie auta wykorzystywano lekkie materiały jak aluminium czy magnez. Jego zbiornik paliwa ma pojemność 6.5l, jednak przy spalaniu poniżej 1l/100km można przejechać ponad 650km na jednym baku.

Samochód napędzany jest 1-cylindrowym silnikiem diesla o mocy 8.5KM przy 4000 obrotów i pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 120km/h. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w środku pojazdu, zrezygnowano z manualnej skrzyni biegów i zastosowano automatyczną, 6-biegową przekładnię.

Niewielkie wnętrze zapewnia przestrzeń odpowiednią dla dwóch pasażerów. Siedzenia umieszczone są jedno za drugim, a wygodne zajmowanie miejsc umożliwiają odchylane ku górze drzwi.

Mimo użytych w konstrukcji pojazdu lekkich materiałów, bezpieczeństwo stoi na wysokim poziomie. Do dyspozycji mamy między innymi ESP i poduszkę powietrzną, a ramy zbudowane są w sposób zapewniający odpowiednie (podobne jak w samochodach wyścigowych) pochłanianie energii.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
Groupa PSA rozpoczyna w fabryce w Tychach produkcję trzycylindrowego silnika benzynowego Turbo PureTech.