mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 20 lat ABS w autobusach Setra

20 lat ABS w autobusach Setra

W roku 1984, dokładnie przed 20 laty, Setra wprowadziła ABS – system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania – do seryjnego wyposażenia autobusów turystycznych.

20 lat ABS w autobusach Setra

Był to znaczący krok naprzód, który dokonał się po ponad dziesięcioletnim okresie badań i testów. W bieżącym roku Setra, marka należąca do koncernu DaimlerChrysler, z dumą przypomina to wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla branży autobusowej. 

Już w roku 1970 producent autobusów z Ulm rozpoczął, w ścisłej współpracy z firmą Bosch, prace badawcze nad udoskonaleniem procesu hamowania w autobusach. Rok później, w 1971 r., poddano testom praktycznym pierwszą Setrę – model S 200. Cel był następujący: podczas hamowania należy zapobiec blokowaniu się jednego lub większej ilości kół i tym samym zagwarantować stabilność pojazdu także w sytuacjach krytycznych. Dzięki podtrzymaniu zdolności kierowania pojazdem, kierowca powinien być w stanie ominąć pojawiające się nagle przeszkody oraz skrócić do minimum drogę hamowania. W roku 1982 Setra po raz pierwszy zaprezentowała działanie ABS w autobusie dwu- i trzyosiowym, zaś od roku 1984 system ten wszedł do wyposażenia standardowego autobusów Setra.

Także dziś autobusy Setra są na najwyższym poziomie technicznym. Do najnowszych osiągnięć należą m.in.: EBS – system elektronicznego sterowania hamulcami, asystent hamowania, który dzięki inteligentnej technice rozpoznaje sytuację hamowania awaryjnego i wówczas dozuje siłę hamowania, jak również ESP – elektroniczny program stabilizujący. ESP to rodzaj regulacji dynamiki jazdy, która w ramach fizycznych możliwości koryguje błędy w jeździe i przeciwdziała tendencjom do poślizgu na mokrej, zaśnieżonej lub zapiaszczonej nawierzchni. ESP od października 2003 r. jest częścią wyposażenia standardowego wszystkich autobusów Setra serii TopClass 400 i ComfortClass 400.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Volkswagen e-Crafter z silnikiem elektrycznym dostarcza w ramach projektu „Misja Zerowa Emisja” towary do warszawskich sklepów.