mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 20 lat SEAT-a Ibiza

20 lat SEAT-a Ibiza

To właśnie na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu w 1984 roku miała miejsce międzynarodowa premiera SEAT-a Ibiza, modelu, który miał zapewnić hiszpańskiej marce przetrwanie jako niezależna firma.

20 lat SEAT-a Ibiza

Opracowując nową ofertę modeli i budując sieć handlową poza Hiszpanią, SEAT podjął się ambitnego zadania, jakim było opracowanie pierwszych własnych modeli w Centrum Technicznym w Martorell. Tak właśnie narodziła się Ibiza, pierwszy produkt zbudowany całkowicie przez firmę SEAT.

Do najważniejszych cech wyróżniających ówczesny nowy model należy zaliczyć atrakcyjną sylwetkę zaprojektowaną przez Giugiaro, większe rozmiary w porównaniu z autami konkurencji, wysoki poziom komfortu oraz mocne i sportowe silniki systemu Porsche.

Od tamtego czasu wyprodukowano już ponad 3.300.000 SEAT-ów Ibiza. Pierwsze auto wyjechało z fabryki SEAT-a w Zona Franca (Barcelona) 27 kwietnia 1984 roku. Drugą wersję wprowadzono na rynek w 1991 roku – była to Ibiza New Style, wraz z którą pojawił się nowy wizerunek i nowe cechy gamy modeli. Łącznie wyprodukowano prawie 1.300.000 egzemplarzy obydwu generacji, czyli więcej niż w przypadku poprzedniego najpopularniejszego modelu hiszpańskiej marki - 127.

W 1993 roku, wraz z otwarciem zakładów w Martorell, powstała trzecia generacja modelu. Był to samochód opracowany całkowicie przez hiszpańską markę, która należała już wtedy do Grupy Volkswagena. Model triumfował w rajdach WRC w kategorii 2 litrów, zwyciężając w 1996, 1997 i 1998 roku. Dzięki sukcesom na torze, udało się opracować Ibizę Cupra, najbardziej sportową wersję modelu.  Ponadto, w trzeciej generacji Ibizy, po raz pierwszy pojawiła się technologia TDI w tej klasie pojazdów.

Czwarta generacja modelu została zaprezentowana na Salonie Motoryzacyjnym w Barcelonie w maju 1999 roku. Było to pierwsze auto w tym sektorze, w którym zastosowano układ kontroli trakcji (TCS) i elektroniczny program stabilizujący (ESP). W latach 1993-2001 SEAT wyprodukował ponad 1.500.000 egzemplarzy Ibizy trzeciej i czwartej generacji.

Na miejsce premiery piątej generacji Ibizy w 2001 wybrano Salon Motoryzacyjny w Bolonii. Dotychczas wyprodukowano już 530.000 egzemplarzy tego auta. Obecna wersja Ibizy stała się pomostem prowadzącym ku kolejnej generacji SEAT-ów, którą w tym roku zapoczątkował model Altea.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policyjna akcja
Policyjna akcja "Smog"
Policja zapowiada na jutro ogólnopolską akcję kontroli emisji spalin w samochodach. Wzmożonych patroli spodziewać się trzeba od rana do wieczora.