1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. 30 tys. km Nissanem Leaf po bezdrożach

30 tys. km Nissanem Leaf po bezdrożach

Zakończyła się wyprawa pod hasłem No Trace Expedition, w której podróżnik Marek Kamiński przejechał 30 tys. kilometrów z Polski do Japonii i z powrotem.

30 tys. km Nissanem Leaf po bezdrożach

Po raz kolejny Nissan Leaf dokonał pozornie niemożliwego. Za kierownicą najpopularniejszego samochodu elektrycznego na świecie tym razem zasiadł podróżnik Marek Kamiński, który przejechał blisko 30 000 elektrycznych kilometrów z Polski do Japonii i z powrotem.

Pierwszy etap wyprawy biegł z Polski do Japonii przez Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Mongolię, Chiny i Koreę Południową. Jednak po przejechaniu ponad 15 tys. kilometrów, m.in. przez Syberię oraz pustynię Gobi, podróżnik zdecydował o przedłużeniu swojej pionierskiej ekspedycji.

Jej druga część prowadziła z Japonii przez terytorium Rosji oraz Łotwy i Litwy aż do Warszawy. Po drodze Marek Kamiński musiał mierzyć się zarówno z blisko 40-stopniowymi upałami, jak i burzą śnieżną, która w pewnym momencie zmusiła go do postoju.

- Motywem mojej wyprawy było hasło: „troska o lepszy świat wymaga odwagi”. Szykując się do podróży poszukiwałem partnerów, którzy tak jak ja nie będą bali się ruszyć w nieznane i zademonstrować, że ograniczenia istnieją głównie w naszych umysłach. Cieszę się, że jednym z nich został Nissan, który podjął niełatwe wyzwanie, bo przecież nikt wcześniej nie próbował przejechać samochodem elektrycznym z Polski do Japonii. Muszę przyznać, że podczas podróży bardzo się zżyłem z moim Leafem, który służył mi tak dobrze, że postanowiłem zmienić początkowe plany i wrócić na kołach do Warszawy. Mam nadzieję, że moja wyprawa zademonstrowała, że już dzisiaj można podróżować w sposób odpowiedzialny – powiedział Marek Kamiński.

Czterokołowym partnerem podróżnika był Nissan Leaf drugiej generacji. W czasie ekspedycji Marek Kamiński pokonywał w pełni załadowanym samochodem średnio około 250 kilometrów na jednym ładowaniu. Najdłuższy pokonany na pojedynczym ładowaniu dystans wyniósł 302 kilometry, a w trakcie jednej doby podróżnik przejechał niemal 800 kilometrów.

Podczas wyprawy pojazd musiał mierzyć się zarówno z mrozami Syberii, upałami pustyni Gobi, jak i wysoką wilgotnością krajów azjatyckich udowadniając, że samochody elektryczne z powodzeniem mogą być użytkowane w praktycznie każdych warunkach.

- Wyprawa #NoTraceExpedition pokazała nowe oblicze podróżowania, w którym nawet dotarcie na miejsce docelowe może być zrealizowane w sposób neutralny dla środowiska naturalnego. Udowodniła też, że elektromobilność to teraźniejszość, a nie mglista przyszłość. Samochody elektryczne, takie jak Nissan Leaf, bez problemów mogą być użytkowane na co dzień – powiedziała Dorota Pajączkowska z Nissana.

- Dodatkowo kierowcy zyskują możliwość cichej i pozbawionej wibracji silnika jazdy niezwykle dynamicznym samochodem, a mieszkańcy miast – czystsze i ciche otoczenie. Najlepszym przykładem który ilustruje jak przyjemnie jeździ się elektrykiem, jest Marek Kamiński, który mimo pokonania 15 tys. kilometrów postanowił dołożyć drugie tyle i wrócić do Polski samochodem – podsumowuje Dorota Pajączkowska.

Na potrzeby wyprawy podróżnik zmienił Nissana Leafa w zeroemisyjny „dom na kółkach”, w którym dzięki szeregowi pomysłowych rozwiązań mógł komfortowo nocować lub przygotowywać podstawowe posiłki.
Dodatkowo, w ramach ekspedycji, Marek Kamiński wykorzystywał m.in. pomagające oczyszczać wodę filtry lub ekologiczny sprzęt do eksploracji, dzięki czemu był w stanie zrealizować swoją wyprawę w duchu No Trace.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Cena podstawowa już od: 155 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Ford oferuje zdalne aktualizacje do Mustanga Mach-E

Ford oferuje zdalne aktualizacje do Mustanga...

Aktualności 2020-05-14

Wallbox Volkswagena w sprzedaży - znamy ceny

Wallbox Volkswagena w sprzedaży - znamy ceny

Aktualności 2020-05-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX Brown Edition - premiera
Lexus UX Brown Edition - premiera
Lexus UX w nowej wersji specjalnej Brown Edition jest nie tylko brązowy, ale przede wszystkim ma bogatsze wyposażenie.

Podkast VW Podkast VW