mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 40 lat fabryki samochodów użytkowych w Woerth

40 lat fabryki samochodów użytkowych w Woerth

DaimlerChrysler obchodzi jubileusz: 40 lat samochodów ciężarowych Mercedes-Benz z fabryki w Wörth

Podczas imprezy zorganizowanej w celu uczczenia jubileuszu prof. Jürgen E. Schrempp, Prezes Zarządu DaimlerChrysler AG, powiedział: “Decyzja o założeniu fabryki w Wörth podjęta przez spółkę 40 lat temu okazała się być mądrym posunięciem. Dzisiaj Wörth jest największym zakładem montażowym samochodów ciężarowych w Europie, a przy zatrudnieniu na poziomie ponad 9 000 osób jest także największym pracodawcą w południowej części Palatynatu. Sukces tego zakładu możliwy był tylko dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i lojalności naszego personelu tutaj zatrudnionego.”

Historia sukcesu produkowanych w Wörth samochodów ciężarowych Mercedes-Benz rozpoczęła się 1 października 1963 roku od produkcji kabin. Już od kwietnia 1964 roku wszystkie elementy tłoczone kabin samochodów ciężarowych Mercedes-Benz pochodziły z zakładu w południowym Palatynacie. Pierwsza hala montażowa o długości 750 metrów i szerokości 50 metrów w swoim czasie była nie tylko jedną z największych, ale także najnowocześniejszych w Niemczech. Pierwszy kompletny samochód ciężarowy opuścił taśmę w roku 1965. Od roku 1973 rozpoczęto wprowadzanie modułowej produkcji ciężarówek opartej na koncepcji wspólnych rodzin podzespołów. Ówczesna Daimler-Benz AG była pierwszym przedsiębiorstwem na świecie wytwarzającym pojazdy użytkowe przy wykorzystaniu taśmy produkcyjnej.

Ponad czterdzieści lat po pierwszym wbiciu łopaty na budowie zakładu fabryka w Wörth zajmuje powierzchnię ponad 2,4 mln metrów kwadratowych. Wielkości produkcji także istotnie wzrosły z początkowego poziomu 800 samochodów ciężarowych rocznie do rocznej produkcji przekraczającej 75 000 pojazdów w roku 2002. Od czasu uruchomienia zakładu w 1963 roku fabrykę opuściło około 2,7 mln samochodów ciężarowych Mercedes-Benz. Liczba pracowników wzrosła z poziomu 100 osób w roku 1963 do ponad 9 000 osób, przy czym produkcja zakładu w Wörth zapewnia także zatrudnienie u dostawców, z których część ulokowała swe zakłady w pobliżu fabryki DaimlerChrysler.

Jedną z ważnych kart historii zakładu w Wörth zapisał Actros. Wyprodukowana w liczbie 260 000 pojazdów w okresie od roku 1996 do roku 2003, pierwsza generacja najcięższej rodziny samochodów użytkowych Mercedes-Benz odniosła imponujący sukces. Nowy model, w jeszcze większym stopniu przyjazny kierowcy, został wyróżniony w październiku przez jury złożone z grona międzynarodowych dziennikarzy tytułem “Truck of the Year 2004”.

Kolejną kluczową decyzją firmy było przeniesienie w roku 2002 produkcji pojazdów Unimog do zakładu w Wörth. Od roku 2003 rodzinę samochodów ciężarowych uzupełnia Econic, specjalistyczny pojazd przeznaczony do wykorzystania na przykład w miejskich przedsiębiorstwach oczyszczania, na lotniskach lub w straży pożarnej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.