mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 53. Rajd Finlandii

53. Rajd Finlandii

W najbliższy weekend w fińskim regionie Jyvaskyla odbędzie się już 53. Rajd Finlandii, który należy chyba do najbardziej atrakcyjnych rajdów spośród kalendarza mistrzostw.

Finowie najlepiej opanowali sztukę ścigania się po odcinkach specjalnych, najszybszych w mistrzostwach świata i obfitujących w niezliczoną ilość tzw. hopek. Kilkudziesięciometrowe loty rajdowych samochodów nie należą tutaj do rzadkości, a sztuką jest prawidłowe lądowanie w odpowiednim miejscu. Rajd Finlandii nosił wcześniej nazwę Tysiąca Jezior, ale określenie Tysiąca Hopek też niewiele odbiega od rzeczywistości.
W 52-letniej historii Rajdu Finlandii tylko dwukrotnie zwycięstwo odnieśli zawodnicy spoza Skandynawii. Ta sztuka udała się Carlosowi Sainzowi (1990) i Didier Auriolowi (1992). W tym roku ten sukces będzie im bardzo trudno powtórzyć.
Ostatnie trzy edycje padły łupem Marcusa Gronholma (Peugeot 206 WRC), który jest na najlepszej drodze, aby zwyciężyć po raz czwarty z rzędu. Mistrz świata jako najgroźniejszego rywala wymienia mieszkającego w Jyvaskyla swojego kolegę z teamu Peugeota - Harri Rovanperę. Apetyt na szóste w karierze zwycięstwo w Finlandii ma również Tommi Makinen (Subaru Impreza WRC), któremu nie najlepiej wiedzie się w tegorocznych mistrzostwach świata. Buńczuczne wypowiedzi składają przed rajdem Richard Burns (Peugeot 206 WRC) oraz Colin McRae (Citroen Xsara WRC), ale większe od nich szanse ma chyba będący w znakomitej formie Markko Martin (Ford Focus WRC). Estończyk dysponuje bardzo szybkim samochodem i nie ukrywa, że Rajd Finlandii to jego ulubiona runda mistrzostw świata.
Czy w tym roku dojdzie do przełamania hegemonii Finów ? Czy będziemy świadkami kolejnego triumfu Gronholma lub Makinena? Jak w swoim pierwszym szutrowym rajdzie wypadnie nowa Skoda Fabia WRC ? W jakiej formie jest dziś legenda rajdów, 51-letni Ari Vatanen, mistrz świata sprzed 22 lat, a obecnie członek Parlamentu Europejskiego ? Czy samochód na oponach Michelin odniesie dwusetne zwycięstwo w mistrzostwach świata ? Wszystkie najciekawsze wydarzenia z 53 Rajdu Finlandii polscy widzowie będą mogli obejrzeć w godzinnej relacji na antenie TV4, w środę, 13 sierpnia o godzinie 23.55. Powtórzenie programu w sobotę, 16 sierpnia o godzinie 12.30 oraz w sobotę 23 sierpnia o godzinie 7.30.

Komentuj:

~:D:D:D 2006-10-20

lalala;la;a Sport taaaaa

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.