mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 5 mln aut z Chin

5 mln aut z Chin

Produkcja samochodów w Chinach w ubiegłym roku wzrosła o 14% i wyniosła 5.070.500 sztuk. W ten sposób po raz pierwszy przekroczona została granica 5 mln aut.

Wielkość produkcji z 2004 roku jest prawie dwukrotnie wyższa niż w 2001 roku (2,54 mln aut). Żadne inne państwo nie może pochwalić się tak dużą dynamiką produkcji w sektorze motoryzacyjnym. Szczególne przyspieszenie nastąpiło w 2003 roku, kiedy to produkcja samochodów wzrosła o 36,7% w porównaniu do roku poprzedniego. W tym też roku Chiny stały się czwartym krajem pod względem liczby wyprodukowanych aut rocznie.

Chińskie ministerstwo handlu podało oprócz danych dotyczących produkcji, również wyniki sprzedaży. Wynika z nich, iż liczba sprzedanych aut wyniosła 5.071.100 aut, czyli więcej niż krajowa produkcja. Nie wiadomo, na ile te dane są rzetelne, gdyż prawdopodobnie w statystykach sprzedażowych ujęte zostały też te auta, które znajdują się np. w salonach dealerskich.

Produkcja samochodów osobowych w 2004 roku wyniosła 2,32 mln aut i była o 12,0% wyższa niż przed rokiem. Jeszcze lepszy wynik zanotowano w przypadku sprzedaży. W zeszłym roku nastąpił jej wzrost o 15,2% do poziomu 2,33 mln egzemplarzy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.