mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Alphand królem Dakaru

Alphand królem Dakaru

Luc Alphand został tryumfatorem tegorocznej edycji rajdu Dakar. To pierwszy tytuł w jego karierze i kolejny dla zespołu Mitsubishi.

Alphand królem Dakaru

To już jedenaste zwycięstwo Mitsubishi w Dakarze i szóste z rzędu! Żaden inny producent nie wygrywał tak często pustynnego klasyku jak ta japońska marka. Tegoroczną edycję rajdu po raz pierwszy w karierze wygrał Luc Alphand.

Na ostatnim, piętnastym etapie rajdu do tytułowej miejscowości Dakar został ogłoszony wolny przejazd. Powodem był śmiertelny wypadek podczas 14 próby w którym potrącony przez ciężarówkę został młody chłopiec. W wyniku tych okoliczności tytuł dla załogi Mitsubishi Alphand/Picard był już przesądzony. Luc Alphand, który notabene na swoim koncie ma trzy tytuły mistrza w narciarskim pucharze świata, objął prowadzenie w rajdzie Dakar po dwunastym odcinku specjalnym z Bamako do Labe i nie oddał go do końca imprezy.

 Galeria zdjęć: Mitsubishi w rajdzie Dakar 2006

Drugie miejsce w tym arcytrudnym rajdzie zajął Giniel de Villiers w Volkswagenie dla którego był to czwarty start w Dakarze. Pochodzący z RPA de Villiers zdołał napsuć trochę nerwów Alphandowi na dwóch ostatnich etapach jednak do ostatecznego zwycięstwa zabrakło mu 17 minut. „To był świetny rajd. Bardzo się cieszę z drugiego miejsca” – mówił na mecie Giniel de Villiers. „Jest to miły wynik dla mnie i dla całego zespołu. Praktycznie od początku do końca rajd był bardzo zacięty i nieprzewidywalny. Zwycięstwo było możliwe – dużo nam nie zabrakło.”

Trzeci na mecie w Dakarze zameldował się Nani Roma. To pierwszy tak duży sukces dla kierowcy Mitsubishi po przesiadce z dwóch na cztery koła. Przypomnijmy, że Roma odnosił już sukcesy w rajdzie Dakar w gronie motocyklistów, zwyciężając w klasyfikacji generalnej w 2004 roku. „Od początku rajd układał się po naszej myśli. Rywalizacja była w tym roku bardzo zaciekła. Bardzo się cieszę z zajętego miejsca i z tego, że mogłem startować w tak znakomitym zespole” – tak skomentował swój udział w rajdzie Nani Roma.

Jednym z największych pechowców rajdu okazał się ubiegłoroczny zwycięzca tej imprezy, Stephane Peterhansel. Kierowca Mitsubishi zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej choć do dwunastego odcinka to on był głównym pretendentem do zdobycia tytułu króla pustyni. Niestety błąd na wspomnianej dwunastej próbie czego konsekwencją było uderzenie w drzewo zaprzepaścił ponowny tryumf Francuza. Na szóstym miejscu uplasował się weteran Dakaru – Jean Louis Schlesser w autorskim samochodzie Schless-Ford. Znany z rajdowych tras Carlos Sainz po kilku bardzo obiecujących wynikach zajął ostatecznie jedenastą pozycję.

Czytaj także:

Dakar w liczbach 2006-01-02 


Podobne wiadomości:

Dakar w liczbach

Dakar w liczbach

Aktualności 2006-01-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policyjna akcja
Policyjna akcja "Smog"
Policja zapowiada na jutro ogólnopolską akcję kontroli emisji spalin w samochodach. Wzmożonych patroli spodziewać się trzeba od rana do wieczora.