mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Alufelgi czy stalówki - co zakładać zimą?

Alufelgi czy stalówki - co zakładać zimą?

Podczas wymiany opon z letnich na zimowe wielu kierowców ma dylemat. Czy zakładać mniej atrakcyjne felgi stalowe, zamiast felg aluminiowych. W związku z tym funkcjonuje sporo mitów, z którymi się rozprawimy raz na zawsze.

Alufelgi czy stalówki - co zakładać zimą?
Pierwszą kwestią, która jest podejmowana to wytrzymałość. Zimą dużo częściej narażamy opony na mocny kontakt z ubytkami w nawierzchni. Pod miękką pokrywą śnieżną mogą być dla kierowcy niewidoczne, przez co przejedzie przez nie z impetem. To z kolei może spowodować uszkodzenie felgi. Według wielu opinii felgę stalową jest dużo łatwiej wyprostować. Jednak należy pamiętać o tym, że wyprostowana blacha traci swoje właściwości i następnym razem do deformacji dojdzie dużo łatwiej. Felga aluminiowa z racji swojej konstrukcji nie odkształci się, gdyż jest dużo sztywniejsza. Jeżeli uderzenie będzie mocne i dojdzie do uszkodzenia, w niemal każdym warsztacie wulkanizacyjnym istnieje możliwość wyprostowania jej bez utraty właściwości materiału.

Bardzo często słyszy się, że felgi aluminiowe nie są polecane na zimę ze względu na to, że drogi są posypywane środkami, które powodują niszczenie aluminiowych obręczy, a wręcz ich korozję. Nic bardziej mylnego. To popularne stalówki z reguły po kilku latach są mocno "ozdobione" rdzawym nalotem. Felgi aluminiowe mają na sobie kilka warstw lakieru, który chroni przed utlenianiem materiału, z którego są wykonane. Na początku na położony jest podkład, potem właściwy lakier, a koniec wszystko zabezpiecza się kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego, który stanowi funkcję ochronną. Jedynie w przypadku alufelg polerowanych lub chromowanych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich regeneracje po sezonie zimowym. To samo w przypadku, gdy na zwykłej feldze aluminiowej pojawią się drobne uszkodzenia lub odpryski. Warto po sezonie obejrzeć je dokładnie i zabezpieczyć takie miejsca. Zaniedbania mogą doprowadzić z czasem do odbarwień lub łuszczenia się lakieru.

Duże znaczenie podczas wyboru felg aluminiowych ma kwestia producenta. W przypadku felg stalowych raczej się tym nie przejmujemy, ale musimy pamiętać, że ten element bardzo mocno odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Markowe obręcze mają odpowiednią cenę. Kupowanie felg aluminiowych nieznanego pochodzenia nie jest dobrym wyjściem. Może się okazać, że trudno je potem wyważyć lub bardzo szybko ulegają uszkodzeniu.

Jedną z ostatnich kwestii, które mogą wpłynąć na wybór jest wygląd. Wiadomo, że samochód wygląda dużo bardziej atrakcyjnie, gdy na kołach założone są felgi aluminiowe o ładnym wzorze. Co prawda szpecącą felgę stalową można ukryć odpowiednim kołpakiem, ale nadal nie jest to to samo. Zimą przychodzi do tego jeszcze jedna kwestia. Podczas jazdy często w kołach zbiera się śnieg. W feldze aluminiowej z racji mniej zabudowanej konstrukcji, odprowadza się on dużo szybciej.

Dużą rolę w wyborze odgrywa cena. Wielu kierowców myśli, że felgi stalowe są tańsze. Gdy popatrzymy jednak na detale, okazuje się, że jest inaczej. Felgi aluminiowe są sprzedawane wraz z kompletnym zestawem montażowym. W przypadku popularnych "stalówek" musimy jeszcze dokupić śruby i nakrętki, co do ceny końcowej dokłada jeszcze co najmniej 100 złotych. Kolejna sprawa to kołpaki, które w przypadku najtańszych również będą kosztować kilkadziesiąt złotych. Na rynku jest dostępnych kilku renomowanych producentów, którzy oferują felgi aluminiowe o dobrej jakości w cenie porównywalnej ze stalowymi. Po zsumowaniu kosztów bardzo często okazuje się, że za aluminiowe zapłacimy kilkadziesiąt złotych mniej.

Podobne wiadomości:

Felgi aluminiowe - dowiedz się więcej

Felgi aluminiowe - dowiedz się więcej

Technika 2013-06-27

Wygląd samochodu to dość istotna rzecz. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale często świetna linia nadwozia samochodu może zostać zniweczona źle dobranymi kołami. Ludzie często rezygnują z felg aluminiowych z powodu mitów, które funkcjonują w branży. Rozwiewamy te teorie.

BMW pracuje nad felgami z włókna węglowego

BMW pracuje nad felgami z włókna węglowego

Technika 2014-02-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.