1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Audi wchodzi do Formuły 1

Audi wchodzi do Formuły 1

Audi wkracza do najwyższej klasy sportów motorowych. Od 2026 roku, marka premium będzie startować w Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1 ze specjalnie opracowaną jednostką napędową.

Audi wchodzi do Formuły 1
Audi ogłosiło swój akces na konferencji prasowej podczas Grand Prix Belgii Formuły 1 na torze Spa-Francorchamps. Podczas tego wydarzenia Markus Duesmann, prezes zarządu AUDI AG, i Oliver Hoffmann, członek zarządu ds. rozwoju technicznego, odpowiadali na pytania w towarzystwie prezesa i dyrektora generalnego Formuły 1 Stefano Domenicali i Mohammeda ben Sulayema, prezydenta Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

"Sporty motorowe są integralną częścią DNA Audi" - mówi Markus Duesmann. "Formuła 1 stanowi zarówno globalną scenę dla naszej marki, jak i niezwykle wymagające laboratorium rozwojowe. Połączenie wysokich osiągów i rywalizacji jest zawsze motorem innowacji i transferu technologii w naszej branży. Wraz z wprowadzeniem nowych zasad, nadszedł właściwy moment byśmy się zaangażowali. W końcu zarówno Formuła 1, jak i Audi realizują jasne cele związane ze zrównoważonym rozwojem."

Kluczem do wystartowania w najpopularniejszej na świecie serii wyścigowej jest jasny plan, by stać się bardziej zrównoważonym i oszczędnym. Nowe przepisy techniczne, które będą obowiązywać od 2026 roku, skupiają się na większej elektryfikacji i zaawansowanym paliwie ekologicznym. Oprócz istniejącego limitu kosztów dla zespołów, w 2023 roku zostanie wprowadzony limit kosztów dla producentów jednostek napędowych. Ponadto Formuła 1 postawiła sobie ambitny cel, aby do 2030 roku być serią wyścigową neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Aktywne kształtowanie transformacji Formuły 1

Oliver Hoffmann, członek zarządu ds. rozwoju technicznego, mówi: "W obliczu wielkich skoków technologicznych, które seria wykonuje w kierunku zrównoważonego rozwoju w 2026 roku, możemy mówić o nowej Formule 1. Formuła 1 ulega transformacji, a Audi chce aktywnie wspierać tę podróż. Ścisłe powiązanie naszego projektu Formuły 1 z działem rozwoju technicznego AUDI AG umożliwi uzyskanie efektu synergii."

Od 2026 roku, moc elektryczna zespołów napędowych, składających się z silnika elektrycznego, akumulatora, elektroniki sterującej i silnika spalinowego, gwałtownie wzrośnie w porównaniu z dzisiejszymi układami napędowymi stosowanymi w Formule 1. Silnik elektryczny stanie się wtedy prawie tak samo mocny jak silnik spalinowy, którego moc wynosi około 400 kW (544 KM). Wysokowydajne silniki turbo o pojemności 1,6 litra zasilane są zaawansowanym paliwem ekologicznym, co także jest warunkiem koniecznym do wejścia Audi do serii.

Jednostka napędowa powstanie w Neuburgu

Jednostka napędowa powstanie w najnowocześniejszym centrum kompetencyjnym Audi Sport - Competence Center Motorsport w Neuburgu nad Dunajem, niedaleko siedziby firmy AUDI AG w Ingolstadt. "Przy opracowywaniu i produkcji układu napędowego do Formuły 1, będziemy bazować na cennym doświadczeniu naszych pracowników z branży sportów motorowych, nadal inwestować w nasze centrum motorsportu, a także zatrudniać wysoko wyspecjalizowanych ekspertów" - mówi dyrektor zarządzający Audi Sport Julius Seebach, który zaplanował wejście do Formuły 1 w ramach reorganizacji sportu motorowego przez Audi.

W Neuburgu znajdują się już stanowiska do testowania silników F1, jak również do testowania silników elektrycznych i akumulatorów. Obecnie trwają dodatkowe niezbędne przygotowania w zakresie personelu, budynków i infrastruktury technicznej, a wszystko, co niezbędne, ma być gotowe do końca roku. Na potrzeby projektu jednostki napędowej założono niedawno osobną spółkę, będącą w całości własnością Audi Sport. Adam Baker przejmie zarządzanie spółką, a tym samym projektem Formuły 1, jako prezes zarządu. To wykształcony inżynier, który zajmował różne wysokie stanowiska dla producentów i zespołów w branży sportów motorowych. Przed dołączeniem do Audi w 2021 roku, przez trzy lata pracował dla FIA.

Audi ogłosi decyzję, z którym zespołem wystartuje w 2026 roku do końca tego roku.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Formuła 1

Podobne wiadomości:

Zużyte akumulatory Audi e-tron trafiają do riksz w Indiach

Zużyte akumulatory Audi e-tron trafiają do...

Aktualności 2022-06-15

Alfa Romeo F1 Team Orlen ma nowy bolid

Alfa Romeo F1 Team Orlen ma nowy bolid

Aktualności 2022-03-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!