1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Autobest 2014 - pierwsze rozstrzygnięcia

Autobest 2014 - pierwsze rozstrzygnięcia

Coraz bliżej rozstrzygnięcia jednego z najważniejszych plebiscytów na europejskim rynku motoryzacyjnym. W wąskim gronie finalistów w wyścigu o miano Autobest 2014 znalazły się Chevrolet Trax, Hyundai i10, Mitsubishi Space Star, Nissan Note oraz Peugeot 2008.

Autobest 2014 - pierwsze rozstrzygnięcia
Konkurs Autobest różni się od analogicznego plebiscytu o tytuł Car of the Year dwoma zasadniczymi elementami. Po pierwsze, jury tego pierwszego składa się z dziennikarzy motoryzacyjnych z 15 krajów wyłącznie Europy Środkowej i Wschodniej (w tym jeden Polak - Piotr Frankowski), reprezentując wprawdzie dość liczny rynek ponad 300 milionów ludzi, jednak z tzw. krajów rozwijających się, gdzie stopa życiowa jest na nieco niższym poziomie niż w krajach zachodniej Europy. W związku z tym, znowu inaczej niż w konkursie CotY, wśród decydujących o zwycięstwie kryteriów znalazły się m.in. cena danego modelu, dostępność oraz ceny części zamiennych, sieć serwisowa oraz wszechstronność danego samochodu. Oczywiście nie brak także i innych kryteriów (w sumie jest ich 13) jak design czy zastosowane nowoczesne rozwiązania.

Wśród pięciu finalistów plebiscytu mamy jednego przedstawiciela segmentu A - Hyundaia i10. Pozostali czterej finaliści to już segment B, przy czym dwa modele to typowe auta osobowego - Nissan Note oraz Mitsubishi Space Star, zaś Chevrolet Trax to mały SUV, a Peugeot 2008 to przedstawiciel crossoverów.

Wraz z ogłoszeniem pięciu kandydatów do tytułu Autobest 2014 poznaliśmy również rozstrzygnięcia w trzech innych kategoriach.

Tytuł Manbest 2013 powędrował do Ralfa Spetha, który pełni funkcję CEO w firmie Jaguar Land Rover. Jurorzy docenili jego strategię rozwoju firmy, dzięki której obie marki zwiększyły swoją sprzedaż na całym świecie, co przyczyniło się do tego, że obecny rok jest jednym z najlepszych w historii JLR. To nie jedyne wyróżnienie dla tej firmy. Ian Callum, projektant Jaguara, również został doceniony i otrzymał tytuł Designbest 2013. To zasługa przede wszystkim bardzo dobrze przyjętego Jaguara F-Type, ale również nowej linii stylistycznej wszystkich Jaguarów, która jest nowoczesną interpretacją jedynej w swoim rodzaju stylistyki historycznych modeli tej brytyjskiej marki.

Powody do zadowolenia ma również Fiat, który otrzymał wyróżnienie Ecobest 2013 za swój program rozwijania modeli zasilanych CNG. Fiat cały czas dowodzi, że w obecnej chwili nie ma bardziej wydajnego i ekologicznego paliwa niż CNG.

I wreszcie czwarta przyznana już nagroda - Smartbest 2013 - trafiła do Chevroleta za system multimedialny Chevrolet MyLink. Jurorzy docenili "innowacyjność, prostą obsługę i przystępną cenę tego rozwiązania". System ten pozwala wyświetlić zawartość smartfona na kolorowym, dotykowym wyświetlaczu i zapewnia łatwy dostęp do książki telefonicznej, osobistej listy odtwarzania, galerii zdjęć/wideo oraz innych danych zapisanych w pamięci przenośnego urządzenia zewnętrznego. Radio MyLink daje też użytkownikom możliwość korzystania ze specjalnych aplikacji, takich jak nawigacja BringGo, funkcja rozpoznawania mowy czy strumieniowanie audio.

W ostatnim tygodniu listopada wszyscy jurorzy spotkają się w Serbii na torze niedaleko Belgradu, gdzie będą mieli możliwość przeprowadzenia testów wszystkich pięciu finałowych modeli. Następnie, na początku grudnia, oddadzą oni swoje głosy i 15 grudnia poznamy ostateczne rozstrzygnięcia tegorocznego plebiscytu Autobest. Wraz z nim poznamy zwycięzców w pozostałych kategoriach - Safetybest, Technobest, Companybest i Sportbest.

Nagroda Autobest przyznawana jest od 2001 roku. Poniżej przedstawiamy zwycięzców w głównej kategorii w kolejnych latach:
2001 - Skoda Fabia sedan
2002 - Citroen C3
2003 - Fiat Panda
2004 - Dacia Logan
2006 - Kia Rio
2007 - Opel Corsa
2008 - Fiat Linea
2009 - Renault Symbol
2010 - Chevrolet Cruze
2011 - Dacia Duster
2012 - Hyundai Elantra
2013 - Ford B-Max

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Hyundai i10
Hyundai i10
Cena podstawowa już od: 43 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Cena podstawowa już od: 289 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr.
Peugeot 2008
Peugeot 2008
Cena podstawowa już od: 84 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Mitsubishi Space Star
Mitsubishi Space Star
Cena podstawowa już od: 42 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Hyundai i10: ceny nowego modelu

auto motor i sport 0000-00-00

Koreański maluch trafi do polskich salonów na przełomie roku - oto jego ceny.

Mitsubishi Outlander PHEV – polska premiera

Mitsubishi Outlander PHEV – polska premiera

Aktualności 2020-04-29

Komentuj:

~mowgli 2013-10-08

Trax albo 2008, każde inne rozstrzygnięcie byłoby niespodzianką jak dla mnie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E w wersjach Coupé oraz Kabriolet przeszedł gruntowny face lifting. Co nowego oferuje ten model?

VW ID VW ID