mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Autobusy Scanii w Polsce

Autobusy Scanii w Polsce

Szwedzki koncern Scania produkujący samochody ciężarowe, autobusy oraz inne specjalistyczne pojazdy rozwija swoją działalność w Polsce.

Autobusy Scanii w Polsce

Autobusy miejskie

Modele OmniCity można spotkać już na ulicach Krakowa i Słupska. Dostępne są dwie wersje: 12-sto (autobus pojedynczy) i 18-sto (autobus przegubowy) metrowe. Zaletą wszystkich autobusów jest płaska podłoga na całej długości oraz pneumatyczne zawieszenie, które powoduje obniżanie się autobusów na przystankach do poziomu chodników, co ma zapewnić łatwiejszy dostęp do wnętrza m.in. starszym osobom. Za napęd modeli OmniCity odpowiadają silniki 9-litrowe, ustawione poprzecznie z tyłu o mocach 220, 230 i 260 KM spełniające wymagania normy emisji zanieczyszczeń Euro2 lub Euro3. Do przeniesienia napędu zastosowano automatyczne skrzynie biegów ZF.

W gamie autobusów miejskich OMNI znajdują się także autobusy przeznaczone do ruchu podmiejskiego i międzymiastowego - OmniLink i OmniLine.

Autokary

Na polskim rynku można spotkać autobusy turystyczne z podwoziem produkowanym w Słupsku, którego nadwozie wytwarzane jest przez hiszpańską firmę Irizar. Modele Scania Irizar Century dostępne są w wersji o wysokości zewnętrznej 3,65 i 3,85 m. Niższy model oferuje w związku z tym mniejszą przestrzeń bagażową pod pokładem 10,5 m3, zaś wyższy 12,5 m3. Niższy autokar dodatkowo oferowany jest tylko w 12 metrowej długości, wyższy ma możliwość wyboru spośród 5 długości: 12; 12,8; 13,7; 14,5 oraz 15 m. Różne długości mają odzwierciedlenie w ilości miejsc od 49 do 67 foteli dla pasażerów.

Autokary Scania Irizar oferują silniki 9-, 11- i 12-litrowe w wersji Euro3 o mocach od 300 do 420 KM wykorzystywane również w samochodach ciężarowych tej marki z ośmiobiegową skrzynią przekładniową GR801R.

Wśród wyposażenia mającego wpływ na komfort podróżowania należy wymienić ergonomiczne fotele z możliwością rozsuwania poprzecznego, układ klimatyzacyjny Hispanocold z indywidualnie sterowanym nawiewem powietrza w części dla kierowcy i części pasażerskiej, system audio i video, lodówka i toaleta. Bezpieczeństwu podróżowania służyć mają za to w standardowym wyposażeniu hamulce tarczowe przy wszystkich kołach oraz ABS.

Gamę Irizarów uzupełnia ponadto model InterCentury o długości 12 m, przy wysokości 3,2, 3,5 lub 3,7 m. Autobus ten służy do krótszych przejazdów międzymiastowych dla 51 lub 53 pasażerów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
30-dniowe polisy OC służyć mają komisom, tymczasem niektórzy agenci proponują je kierowcom o dużej szkodowości. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już prowadzi kontrole.