mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę działań transportowych gmin w zakresie realizacji obowiązku dowożenia dzieci i uczniów do przedszkoli i szkół. Wyniki tej kontroli są zatrważające.

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie
Przepisy określają, że to na gminy odpowiada obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym do szkół i przedszkoli dzieciom. Według raportu NIK, w co trzeciej kontrolowanej gminie stan techniczny autobusów, którymi dowożono dzieci i uczniów, nie spełniał określonych przepisami wymagań. W skrajnych przypadkach stwarzał realne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów. Niesprawne autobusy stanowiły także zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Obowiązkowe wyposażenie autobusu szkolnego
Autobusy szkolne powinny spełniać szereg wymagań żeby podróżujące nimi dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do celu. Muszą być odpowiednio oznaczone tablicami „Autobus szkolny" z przodu i z tyłu pojazdu. Do tego po obu stronach pojazdu powinna zostać umieszczona tablica „STOP" oraz kwadratowa tablica barwy żółtej z symbolem dzieci w kolorze czarnym.

Autobus szkolny powinien jeszcze między innymi być wyposażony w sygnał akustyczny ostrzegający na zewnątrz o cofaniu pojazdu oraz w urządzenie zapobiegające przed ruszeniem pojazdu z otwartymi drzwiami.

Miejsce kierowcy nie powinno znajdować się w kabinie wydzielonej z przestrzeni pasażerskiej. Ze swojego miejsca kierowca powinien móc sterować drzwiami, otwierać je i zamykać, a każde ich otwarcie powinno być sygnalizowane sygnałem akustycznym. Siedzenia podróżujących powinny być skierowane do przodu i wyposażone w pasy bezpieczeństwa, a siedzenia skrajne dodatkowo muszą być zabezpieczone przed przemieszczeniem się w bok.

„Każdy autobus szkolny oprócz wymagań specjalnych musi spełniać podstawowe wymagania techniczne, wśród których są między innymi: aktualne badanie techniczne, wyjścia awaryjne, gaśnica i apteczka" - tłumaczy instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

Kierowca autobusu szkolnego nie może używać podczas jazdy telefonu, spożywać posiłków, a także palić papierosów. Przed otwarciem drzwi autobusu powinien upewnić się czy wysiadanie lub wsiadanie nie spowodują zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.

Najwyższa Izba Kontroli zdiagnozowała problemy, które dotyczą zarówno stanu technicznego pojazdów, jak i zachowania kierowców. Autobusy nie były wyposażone w tak ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa przewożonych dzieci urządzenia, jak sygnał dźwiękowy otwieranych drzwi i sygnał akustyczny przy cofaniu, odpowiednie fotele i zabezpieczające dzieci pasy bezpieczeństwa.

W wyniku akcji przeprowadzonej przez ITD, badania doprowadziły do zabrania aż 20% dowodów rejestracyjnych skontrolowanych autobusów. Dodatkowo wyniki badań niepokoją poziomem nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Kierowcy zatrzymują się po niewłaściwej stronie jezdni, w miejscach nieprzystosowanych, a czasami nawet niedozwolonych. Podczas kontroli okazało się, że miejsca, w których dzieci wsiadały i wysiadały, były nieprawidłowo oznaczone.
Tematy w artykule: autobusy

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Ursus Ekovolt - polski autobus elektryczny z homologacją

Ursus Ekovolt - polski autobus elektryczny z...

Aktualności 2015-04-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowy kwartał Kia Motors w Europie
Rekordowy kwartał Kia Motors w Europie
Kia Motors ma za sobą najlepszy w historii kwartał pod względem sprzedaży nowych aut w Europie.