mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Autostrada A-1 przedsięwzięciem priorytetowym

Autostrada A-1 przedsięwzięciem priorytetowym

Jak najszybsze wybudowanie autostrady A1 jest przedsięwzięciem priorytetowym. Budowa tej trasy rozpocznie się najprawdopodobniej na wiosnę 2005 roku.

Informację taką podali, 9 czerwca podczas spotkania w Gdańsku, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele pomorskich władz samorządowych – wojewoda, wicemarszałek województwa, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także pomorscy posłowie.

Krzysztof Opawski, Minister Infrastruktury, który był pomysłodawcą spotkania, powiedział, że dyskusja, czy budować autostradę A1 jest zbędna, bo taka decyzja zapadła już kilka lat temu. "Dziś zastanawiamy się jedynie jaki model finansowania A1 wybrać ostatecznie – koncesyjny, czy tradycyjny" – podkreślił.

Przedstawiciele rządu poinformowali, że ciągle toczone są negocjacje z firmą Gdańsk Transport Company, która od 1997 roku ma koncesję na wybudowanie północnego odcinka autostrady A1 od Gdańsk do Torunia. Zadeklarowali, że chcą je doprowadzić do końca, zgodnie z obowiązującymi procedurami, wyrażając nadzieję, że kontynuacja rozmów pozwoli na osiągnięcie racjonalnego ekonomicznie konsensusu.

Obecnie GDDKiA i GTC muszą porozumieć się tylko co do ceny za 1 km A-1, bowiem zaproponowany przez Gdańsk Transport Company koszt o 50% przekracza cenę kilometra innych autostrad, budowanych w podobnych warunkach geologicznych. Z analiz przeprowadzonych dla GDDKiA przez Biuro Projektowe „Eurostrada” wynika, że koszt budowy 1 km autostrady A-1 nie powinien przekraczać 4,6 mln euro, gdy tymczasem proponuje się podpisanie umowy z ceną 5,88 mln euro za kilometr.

Jeśli zatem nie uda się osiągnąć porozumienia z konsorcjum GTC, budowa autostrady A-1 zostanie sfinansowana ze środków publicznych – budżetu państwa, źródeł pozabudżetowych, a także przyznanych Polsce kwot w ramach Funduszu Spójności UE.

Jak wynika z informacji GDDKiA opracowane zostały szczegółowe harmonogramy działań w tym zakresie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.