mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Barbórka Kuzaja i Lancerów

Barbórka Kuzaja i Lancerów

W zakończonym 42 Rajdzie warszawskiej Barbórki, wzięło udział 20 Mitsubishi Lancerów. Ta prestiżowa impreza co roku przyciąga największe nazwiska sportu samochodowego.

Barbórka Kuzaja i Lancerów

Rajd warszawskiej Barbórki jest ostatnią tego typu imprezą w sportowym kalendarzu. Nie jest zaliczany do punktacji żadnych mistrzostw - jego rola jest przede wszystkim prestiżowa i pokazowa. W tej imprezie startują tylko najlepsi z najlepszych w rajdach, wyścigach i rallycrossie, sprawiając radość kibicom, sponsorom i z pewnością sobie.

Tegoroczna impreza zgromadziła na starcie 70 załóg podzielonych na trzy grupy. W najmocniejszej klasie 3 zgłosiło się aż 20 załóg, które wybrały na swoją rajdową broń Mitsubishi Lancera Evolution. Kierowcy zaprezentowali niemal pełen przekrój wersji tego legendarnego, sportowego samochodu. Najstarszą ewolucją była “piątka”, a najnowszą ósemka, w której pokazał się Mistrz Polski Tomasz Czopik oraz dawno nie widziani na rajdowych trasach kuzyni Paweł i Tomasz Dytko.

Dużą ciekawostką zawodów była start Roberta Kubicy. Chwilowa zmiana dyscypliny z Formuły 3 na rajdy, umożliwiła mu spróbowanie swoich sił za kierownicą auta rajdowego. W dostosowaniu stylu jazdy do auta i warunków panujących podczas zawodów, pomagał mu Tomasz Kuchar: “Na testach pierwsze kilometry (Robert) jechał bardzo spokojnie i zachowawczo, ale z czasem dochodził do coraz lepszych rezultatów. Przed samą Barbórką odbyliśmy jeszcze sesję testową i Robert już doskonale posługiwał się tym samochodem”.

Na mecie rajdu, zadowolony z szóstego miejsca Robert Kubica mówił: “To niewątpliwie świetna zabawa i cieszę się, że miałem możliwość wziąć udział w tej imprezie”. Ostatecznie udało mu się wyprzedzić Krzysztofa Hołowczyca, Maćka Lubiaka, Pawła Dytko i Michała Bębenka.

Tradycyjnie już rajd kończył się Kryterium Asów. Po zaledwie 12 km oesowego ścigania, do startu na Karowskiej kostce dopuszczono 30 załóg - wygrał Paolo Andreucci jadący Fiatem Punto S1600. Do jego rezultatu najbardziej zbliżyła się załoga Maciej Lubiak/Maciej Wisławski, ale do wygranej zabrakło im 0,2 sek.. Załoga ta była pierwsza z plejady Lancerów, które wyjątkowo w tym roku musiały uznać wyższość Włocha posługującego się przednionapędowym autem.

Na całej trasie walka o zwycięstwo była nad wyraz wyrównana a najmniejszy choćby błąd czy awaria decydowały o losach załogi. I tego dramatyzmu z pewnością nie zabrakło. O ostatecznym zwycięstwie Kuzaja zadecydowała płynna i bezawaryjna jazda a także pech konkurentów. W zmaganiach na ul. Karowej jedynie zwycięzca dwóch OS-ów Tomasz Kuchar mógł zagrozić swemu głównemu konkurentowi. Niestety uszkodzona tylna półoś pozbawiła go tej szansy i ze stratą 1,7 sek. Wrocławianin zajął drugą pozycję w rajdzie. Na trzecim miejscu uplasował się Michał Sołowow.

Klasyfikacja generalna 42. rajdu Barbórki

1.Leszek Kuzaj/Maciej Szczepaniak – Subaru Impreza WRX – 11:58.1
2.Tomasz Kuchar/Krzysztof Gęborys – Mitsubishi Lancer Evolution VII - + 1,7
3.Michał Sołowow/Maciej Baran – Mitsubishi Lancer Evolution VII - +13,8
4.Tomasz Czopik/Łukasz Wroński – Mitsubishi Lancer Evolution VIII - +21,6
5.Zbigniew Gabryś/Łukasz Kurzeja -  Mitsubishi Lancer Evolution VII - +31,5
6.Robert Kubica/Jakub Gerber -  Mitsubishi Lancer Evolution VI - +32,5
7.Maciej Lubiak/Maciej Wisławski -  Mitsubishi Lancer Evolution VI - +32,6
8.Maciej Oleksowicz/Andrzej Obrębowski – Subaru Impreza WRX - +33,8
9.Krzysztof Hołowczyc/Jean Marc Fortin – Subaru Impreza WRX – +34,4
10.Piotr Maciejewski/Piotr Kowalski – Mitsubishi Carisma GT - +37,0

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.