mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Będą sprawdzać, czy płacimy e-myto

Będą sprawdzać, czy płacimy e-myto

94 samochody przekazane Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego przez firmę Kapsch - wykonawcę elektronicznego systemu poboru opłat – wyjechały już na drogi w poszukiwaniu kierowców, którzy nie dopełnili obowiązku dokonania opłaty.

Będą sprawdzać, czy płacimy e-myto
Przekazane samochody rozpoczęły już swoją pracę na sieci dróg płatnych. Mobilne Jednostki Kontrolne, obsługiwane przez inspektorów GITD, są jednym z elementów kontroli i gwarantują szczelność całego systemu poboru opłat.

Mobilne Jednostki Kontrolne to naszpikowane elektroniką samochody umożliwiające nieograniczoną miejscem kontrolę pojazdów zobowiązanych do uiszczenia opłaty elektronicznej. Tym samym sprawowanie kontroli i, jeżeli to konieczne, wymierzanie kar nie ograniczają się do samej płatnej drogi, ale mogą być przeprowadzone gdziekolwiek: podczas jazdy autostradą, na parkingach w pobliżu drogi płatnej lub przy przejściu granicznym.

Drugim głównym zadaniem Mobilnych Jednostek Kontrolnych jest wyszukiwanie oraz kontrola pojazdów naruszających obowiązek uiszczania opłaty za korzystanie z drogi płatnej, które zostały wykryte wcześniej przez bramownice kontrolne. Wszystkie urządzenia kontroli łączą się bezprzewodowo z urządzeniami pokładowymi viaBOX zainstalowanymi w pojazdach, sprawdzając czy opłata za przejazd została prawidłowo uiszczona. Brak urządzenia pokładowego, jak i nieprawidłowo wniesiona opłata podlegają karze. Dzięki elektronicznemu zapisowi zdarzeń, kierowca, który nie uiścił opłaty za przejazd płatnym odcinkiem drogi będzie mógł zostać zatrzymany nawet kilkaset kilometrów dalej, również na drodze nieobjętej systemem viaTOLL.

Za poruszanie się po drogach objętych systemem bez wniesienia opłaty, a także za niesprawne urządzenie viaBox lub jego brak Inspektorzy Transportu Drogowego mogą nałożyć na prowadzącego pojazd karę administracyjną w wysokości nawet 3 tysięcy złotych. Za niepełną opłatę bądź wprowadzenie do urządzenia złych danych pojazdu kara może wynieść 1,5 tys. zł.

Podobne wiadomości:

Ile zarabia i gdzie obowiązuje ViaTOLL?

Ile zarabia i gdzie obowiązuje ViaTOLL?

Polskie drogi 2016-06-22

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.