mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Będzie tańsze paliwo

Będzie tańsze paliwo

W dniu wczorajszym, 12 maja br., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o czasowym obniżeniu stawki podatku akcyzowego o 5 groszy na litrze.

Zapowiadana obniżka cen dotyczy wyłącznie akcyzy na benzynę bezołowiową. Znaczny wzrost cen paliwa ma miejsce od miesiąca. Jednak ceny benzyny rosną nieprzerwanie już od początku roku, kiedy to za litr benzyny 95-oktanowej płaciliśmy poniżej 3,50 zł. Jednak spory wzrost cen ropy na świecie oraz rosnący kurs dolara do złotego spowodowały częste podwyżki. Obecnie cena benzyny 95-oktanowej powoli zbliża się do granicy 4 zł, zaś Pb 98 kosztuje już ponad 4,10 zł.

O obniżce akcyzy już od jakiegoś czasu mówiono, jednak spodziewano się większej obniżki. Obecnie stawka akcyzy benzyny bezołowiowej wynosi 1.514 zł za 1.000 litrów. Wg MF proponowana obniżka powinna przełożyć się na obniżkę cen na stacjach paliwowych o około 7 groszy na litrze, jeśli sytuacja na światowych rynkach nie pogorszy się i nie osłabi się też kurs złotego.

Niższa akcyza nie powinna wpłynąć negatywnie na dochody budżetowe, które powinny zostać zrekompensowane wyższymi wpływami z tytułu podatku VAT.

Rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek akcyzy zostanie przekazane dnia 13 maja br. do uzgodnień międzyresortowych.

Komentuj:

robocoppp 2011-11-23

ostatnio znalazłem ciekawą stronkę [pkt5. regulaminu forum. Admin] - porównywarka cen paliw na stacjach w całej Polsce i fajny program partnerski :-) polecam, bo sam korzystam

~Znawca 2007-01-05

w tym i tak i tak jest jakiś przekręt!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.