mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Renault przeprowadza ankietę wśród dzieci i nauczycieli

W pierwszym półroczu 2002 roku w ramach drugiej edycji konkursu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” firma Renault przeprowadziła w szkołach podstawowych ankietę „Jak wygląda twoja droga do szkoły?”. Kwestionariusz dla uczniów pozwolił poznać warunki oraz przyzwyczajenia dzieci dotyczące przemieszczania się między domem a szkołą. Formularz dla nauczyciela miał na celu uzupełnienie oceny warunków bezpieczeństwa w pobliżu szkoły. Na ankietę odpowiedziało 9718 dzieci oraz 566 nauczycieli.

Z przeprowadzonego badania wynika, że w 60% dzieci chodzą do szkoły same bez opieki osoby dorosłej i prawie 80% ankietowanych pokonuje tę trasę pieszo. 38% idzie do szkoły z kolegą lub koleżanką, a tylko 36% dzieci jest odprowadzanych przez rodziców lub opiekunów. Średni czas, w którym dziecko dociera do szkoły to 5 do 15 minut. Te 15 minut może mieć decydujący wpływ na jego los.

Kiedy dziecko pozostawione jest na drodze samo sobie edukacja w zakresie BRD wydaje się szczególnie istotna, gdyż wówczas głównie od dziecka zależy, czy będzie umiało ustrzec się przed grożącymi mu niebezpieczeństwami. Jako główną z zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać dzieci podają „przechodzenie przez przejście dla pieszych” (74%) a ci, którzy są odwożeni do szkoły samochodem przez rodziców zwracają uwagę na „zapinanie pasów bezpieczeństwa” (35%). Wśród dzieci, które wypełniły ankiety prawie 30% zna kogoś, kto uległ wypadkowi w drodze do szkoły.

Te 30% odpowiedzi mówi o statystykach, których co roku dostarcza nam policja. Według danych Zarządu Ruchu Drogowego Biura Służby Prewencyjnej Komendy Głównej Policji w 2001 roku miało miejsce 7645 wypadków drogowych z udziałem dzieci do lat 14, śmierć poniosło w nich 236 dzieci, a 8020 odniosło obrażenia ciała. W stosunku do 2000 roku wypadków było mniej o 1115 (o 12,7 %), liczba zabitych spadła o 29 (o 10,9 %), a rannych o 1038 (o 11,5 %). W wypadkach drogowych wśród dzieci i młodzieży w 2001 roku 40% wszystkich ofiar to piesi – wśród nich wypadków było 5326, z tego 169 osób zostało zabitych a 5157 rannych.

Ankiety były częścią pracy, podczas której dzieci przygotowywały swoje propozycje na konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”. Lekcje przygotowawcze miały skłonić uczniów do refleksji nad niebezpieczeństwami związanymi z pokonywaniem drogi między domem a szkołą. Wypełnienie ankiet przez dzieci to nie tylko dane dotyczące warunków bezpieczeństwa w pobliżu szkoły. To także jedno z narzędzi pedagogicznych, które pobudza kreatywność uczniów i zachęca ich do zabierania głosu i przedstawiania swoich opinii. Konkurs jest częścią programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo dla wszystkich”.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.