mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezsensowne hybrydy Nissana

Bezsensowne hybrydy Nissana

Carlos Ghosn, szef Nissana powiedział, wyłamując się z szeregu nowego trendu koncernów motoryzacyjnych, że budowa aut z napędem mieszanym nie ma sensu w dzisiejszym świecie.

Gdy nie wiadomo o co chodzi, znaczy to, że chodzi o pieniądze. Władze Nissana uważają produkcję oszczędnych hybryd za nieekonomiczną z powodu jej wysokich kosztów. Również według szefa firmy, obecnie są one bardziej chwytem marketingowym budującym otoczkę firmy, ale nie rozwijają jeszcze biznesu, gdyż ich wartość jest mniejsza od wydatków, które potrzebują.

Nie oznacza to jednak, że japoński producent zamierza oddać pola w tym zakresie innym. Nie można przecież tracić szansy na rozwój w przyszłości. Już za rok, z początkiem rocznika 2006 będzie produkowana hybrydowa wersja Altimy (odpowiednik Primery na rynkach macierzystym, azjatyckich i amerykańskich). Model będzie korzystać z technologii w części zapożyczonej od Toyoty, która wspólnie z Hondą lideruje obecnie rozwojowi tej technologii.

Wypowiedź Ghosna miała miejsce w sobotę i zbiegła się z otwarciem dorocznego spotkania dostawców części samochodowych w Nowym Orleanie (USA). Według danych, jedynie 88 tys. spośród 16,9 miliona aut sprzedanych w USA w zeszłym roku miała ekologiczny napęd mieszany i nadal jest to jedynie nisza.

Szef Nissana wylał również kubeł zimnej wody na futurystów zapowiadających nową rewolucję w motoryzacji, która ma się dokonać za sprawą zastosowania ogniw paliwowych. I tu chodzi również o środki finansowe. Nikogo nie stać obecnie na produkcję jednego systemu napędowego za 800 tys. dolarów. Według wyliczeń, niezbędna byłaby redukcja tej wartości o 95 procent. Ani należący w 44% do Renault Nissan, ani żaden inny liczący się producent nie wyłoży obecnie takich kwot na wątpliwe badania.


Ostatnie artykuły o hybrydach:

Porsche z napędem hybrydowym Toyoty

Toyota Prius

Hybrydowy Civic IMA

Ford Escape Hybrid

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
W polskich salonach marki Mitsubishi ruszyła wyprzedaż aut z rocznika 2018. Zniżki sięgają nawet 41 tys. złotych.